Trwa ładowanie...

Ford i General Motors wiedziały o swoim wpływie na klimat już pół wieku temu. Nie zrobiły nic

Ze śledztwa portalu E&E News wynika, że badacze pracujący dla tych dwóch największych producentów samochodów w USA, wiedzieli już w latach 60. ubiegłego wieku, że emisja gazów cieplarnianych spowoduje zmiany klimatyczne.
Share
Szyld Forda
Szyld FordaŹródło: Getty Images
d3y90e7

Jak pisze portal, wiedza ta, posiadana przez Forda i General Motors, "poprzedza dekady politycznego lobbingu, który osłabił globalne próby redukcji emisji i zablokował wysiłki do uczynienia samochodów mniej emisyjnymi w USA",

Badacze zatrudnieni u obu producentów znaleźli w latach 60. oraz 70. ubiegłego wieku mocne dowody, że działalność człowieka prowadzi do globalnego ocieplenia, a główną przyczyną jest spalanie paliw kopalnych, które uwalnia ogromne ilości gazów cieplarnianych do atmosfery, takich jak np. dwutlenek węgla.

Czytaj też: Ludzkość się starzeje, ale nie wiemy, czy to pomoże nam przetrwać

d3y90e7

Nie zrobiono nic

E&E News twierdzi, że badacze General Motors zaprezentowali swoje odkrycia przed co najmniej trzema wysoko postawionymi pracownikami, w tym byłym CEO firmy oraz prezesem zarządu. Nie jest jasne czy podobnie było w przypadku Forda.

Apel 11 tys. naukowców. "Mamy moralny obowiązek"

Jednak w następnych dekadach obie firmy nie zrobiły wystarczająco w tej sprawie, wiedząc, że ich produkty wpływają na proces globalnego ocieplenia. Jak pisze E&E News, zamiast "przestać opierać swój model biznesowy na paliwach kopalnych, firmy te inwestowały w ciężarówki zasilane gazem i SUVy", a do tego "prywatnie sponsorowały grupy, które zasiewały wątpliwość na temat naukowego konsensusu o zmianach klimatu".

d3y90e7

Śledztwo portalu jest oparte na ok. pięciu miesiącach pracy reporterskiej, obejmującej ponad dwadzieścia wywiadów z byłymi pracownikami Forda i GM Motors, naukowcami oraz działaczami na rzecz ochrony środowiska. Wiele szczegółów, które ujawniło śledztwo, po raz pierwszy ujrzało światło dzienne.

Czytaj też: Ocean Arktyczny jeszcze w tym roku nie zamarzł. To niezwykle alarmujące

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3y90e7

Podziel się opinią

Share
d3y90e7
d3y90e7
Więcej tematów