ycipk-ddqd3t

Fentanyl – najbardziej niebezpieczny narkotyk na świecie

Jego uzależniająca siła jest znacznie większa, niż w przypadku heroiny i kokainy. Wykorzystywały go nawet rosyjskie służby specjalne, a w Wielkiej Brytanii w 2017 roku liczba zgonów z jego powodu wzrosła o 30 procent. Fentanyl pojawił się w Polsce i oto wszystko, co musisz wiedzieć o tym narkotyku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Fentanyl mógł pojawić się w Polsce
Fentanyl mógł pojawić się w Polsce (Houston Chronicle)
ycipk-ddqd3t

Fentanyl jest silnie działającym syntetycznym lekiem przeciwbólowym z grupy opioidów. Działa około 100 razy silniej niż morfina (0,1 mg fentanylu odpowiada pod względem działania przeciwbólowego w przybliżeniu 10 mg morfiny), wykorzystuje się go jako środek do znieczulenia podczas zabiegów operacyjnych. Pojawia się też w postaci tabletek podpoliczkowych w leczeniu bólów u dorosłych z chorobą nowotworową.

Fentanyl działa prawie natychmiast – maksymalnie 2 minuty po zastrzyku dożylnym i 30-60 minut po przyjęciu tabletki. W przypadku wstrzyknięcia, działa zaledwie 20-30 minut, w drugim zaś czas trwania może wydłużyć się nawet do 6 godzin. Wywołuje halucynacje wzrokowe, omamy czuciowe, silne złudzenia przestrzenne, zanik lęku oraz znieczulenie fizyczno-psychiczne. Dość często występuje tak zwany "sen na jawie” – jest to kolejny efekt działania środka.

Najpierw był używany jako zamiennik heroiny, ale wkrótce stał się popularniejszy. Ze względu na efekty, które wywołuje, jest bardzo uzależniający, a także niezwykle niebezpieczny ze względu na ograniczone możliwości dawkowania. W przypadku lżejszego przedawkowania powoduje wymioty, ale także może wywołać duszenie.

ycipk-ddqd3t

Po raz pierwszy jako narkotyk fentanyl został użyty w Stanach Zjednoczonych. Obecnie spowodował on ponad 50 tysięcy zgonów. Ta liczba tylko rośnie, a ostatnie dane pokazują, że narkotyk dotarł do Europy – na początku do Wielkiej Brytanii.

Od sześciu lat Wielka Brytania cierpi z powodu fentanylu, a w 2017 roku liczba ofiar wzrosła o 30 procent w porównaniu do dotychczasowych wyników. Ostatnie informacje ze świata są niepokojące: w lutym tego roku w Chili znaleziono torbę z fentanylem, która mieściła milion śmiertelnych dawek, i to w rybie.

NBC New York
Podziel się

W 2002 roku fentanylu użyto przez rosyjskie służby specjalne.Specnaz użył gaz zawierający narkotyk w celu obezwładnienia porywaczy podczas zamachu terrorystycznego na teatr w Moskwie. Podczas operacji zginęło 100 osób.

ycipk-ddqd3t

Tylko w Łodzi z powodu dopalaczy zmarło już 10 osób w te wakacje. Zdaniem lekarzy, znajdował się w nich właśnie fentanyl.

Polub WP Tech
ycipk-ddqd3t
ycipk-ddqd3t
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-ddqd3t