Trwa ładowanie...

Fantastyczny wynalazek Polaków. Uratuje więcej osób zarażonych koronawirusem

Ventil to urządzenie opracowane przez naukowców z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN. Dzięki niemu możliwa będzie niezależna wentylacja dwóch pacjentów jednocześnie. Pierwsze sto sztuk urządzenia ma powstać w ciągu najbliższych trzech tygodni.

Share
Fantastyczny wynalazek Polaków. Uratuje więcej osób zarażonych koronawirusem
Źródło: Facebook.com
d1kvavz

Naukowcy tłumaczą, że aparat Ventil to urządzenie współpracujące z respiratorem i mające możliwość dwóch zastosowań. W pierwszym przypadku może on wentylować niezależnie oba płuca pacjenta będącego w stanie ostrej niewydolności oddechowej. W drugim, w razie niedoboru respiratorów, może wentylować dwóch pacjentów jednocześnie, podłączonych do jednego respiratora.

– Konstrukcja urządzenia pozwala na niezależną regulację podstawowych parametrów procesu wentylacji mechanicznej dla obu pacjentów – mówi o Ventilu kierownik projektu z IBIB PAN, dr inż. Krzysztof Zieliński.

d1kvavz

Trzeba podkreślić, że urządzenie przeszło pozytywnie wieloletnie testy kliniczne, prowadzone w warunkach oddziału intensywnej opieki medycznej.

Pierwsze sto sztuk w ciągu trzech tygodni

Według słów dr hab. inż. Janusza Wróbla, dyrektora Instytutu Techniki i Aparatury Medycznej Sieci Badawczej Łukasiewicz (Ł-ITAM) – instytucji, która współpracuje z IBIB PAN przy produkcji Ventila – pierwsza seria stu aparatów Ventil powinna zostać wyprodukowana w ciągu trzech najbliższych tygodni. Później urządzenia trafią do badań klinicznych w wyznaczonych szpitalach.

Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

d1kvavz

Podziel się opinią

Share
d1kvavz
d1kvavz
Więcej tematów