Trwa ładowanie...
d4gwlwp

Fantastyczny wynalazek Polaków. Uratuje więcej osób zarażonych koronawirusem

Ventil to urządzenie opracowane przez naukowców z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN. Dzięki niemu możliwa będzie niezależna wentylacja dwóch pacjentów jednocześnie. Pierwsze sto sztuk urządzenia ma powstać w ciągu najbliższych trzech tygodni.
Share
Ventil - to dzięki niemu dwie osoby będą mogły korzystać z jednego respiratora.
Ventil - to dzięki niemu dwie osoby będą mogły korzystać z jednego respiratora.Źródło: Facebook.com
d4gwlwp

Naukowcy tłumaczą, że aparat Ventil to urządzenie współpracujące z respiratorem i mające możliwość dwóch zastosowań. W pierwszym przypadku może on wentylować niezależnie oba płuca pacjenta będącego w stanie ostrej niewydolności oddechowej. W drugim, w razie niedoboru respiratorów, może wentylować dwóch pacjentów jednocześnie, podłączonych do jednego respiratora.

– Konstrukcja urządzenia pozwala na niezależną regulację podstawowych parametrów procesu wentylacji mechanicznej dla obu pacjentów – mówi o Ventilu kierownik projektu z IBIB PAN, dr inż. Krzysztof Zieliński.

Trzeba podkreślić, że urządzenie przeszło pozytywnie wieloletnie testy kliniczne, prowadzone w warunkach oddziału intensywnej opieki medycznej.

d4gwlwp

Czytaj też: Bohater z drukarką 3D. W ciągu jednego dnia zaopatrzył szpital w Zielonej Górze

Pierwsze sto sztuk w ciągu trzech tygodni

Według słów dr hab. inż. Janusza Wróbla, dyrektora Instytutu Techniki i Aparatury Medycznej Sieci Badawczej Łukasiewicz (Ł-ITAM) – instytucji, która współpracuje z IBIB PAN przy produkcji Ventila – pierwsza seria stu aparatów Ventil powinna zostać wyprodukowana w ciągu trzech najbliższych tygodni. Później urządzenia trafią do badań klinicznych w wyznaczonych szpitalach.

Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Czytaj też: Naukowcy potwierdzają. Koronawirus mutuje jak SARS. To może być dobra wiadomość

d4gwlwp

Podziel się opinią

Share
d4gwlwp
d4gwlwp
Więcej tematów