Trwa ładowanie...
dut681l

Naukowcy potwierdzają. Koronawirus mutuje jak SARS. To dobra wiadomość

Naukowcom udało się ustalić, jak szybko mutuje koronawirus z Wuhan i porównać go do tempa ewolucji wirusa grypy. Analizy potwierdzają, że stworzenie skutecznej szczepionki przeciwko COVID-19 jest możliwe.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pierwsze testy szczepionki na koronawirusa za nami
Pierwsze testy szczepionki na koronawirusa za nami (Shutterstock.com)
dut681l

Wbrew pierwszym przypuszczeniom badaczy, nie mamy do czynienia z dwoma różnymi szczepami koronawirusa z Wuhan. Najnowsze badania potwierdzają, że wirus mutuje, jednak dzieje się to w takim samym tempie, co w przypadku innych koronawirusów - SARS i MERS. A to oznacza, że zmiany zachodzą ok. 2-krotnie wolniej niż w przypadku wirusa grypy.

To dobra wiadomość, ponieważ naukowcy zyskali pewność, że będą w stanie opracować skuteczną szczepionkę przeciwko COVID-19. Co więcej specjaliści zdążą z produkcją kolejnych partii, nawet jeśli wirus zmutuje, tak samo jak w przypadku szczepionek na grypę.

dut681l

Te same badania próbują również odpowiedzieć na pytanie, dotyczące śmiertelności z powodu zakażenia SARS-CoV-2. Tutaj dane znacząco się różnią w zależności od metodologii badania. Początkowe założenia WHO szacowały, że śmiertelność z powodu COVID-19 przekroczy 5 proc. Najnowsze badania mówią o ok. 1,6 proc.

Z kolei Doherty Institute, który podzielił się również informacjami na temat prędkości mutowania koronawirusa z Wuhan, szacuje, że śmiertelność wynosi ok. 1 proc. Mimo wszystko to wciąż ok. 10-krotnie więcej niż w przypadku sezonowej grypy. Jedne z ostatnich badań potwierdziły, że SARS-CoV-2 utrzymuje się w powietrzu i na różnych powietrzach dłużej niż zakładano, zatem łatwiej się nim zarazić.

Zobacz też: Koronawirus. Jak się przed nim uchronić? Nie wystarczy mycie rąk

To znacznie utrudnia powstrzymanie pandemii, zwłaszcza, że pierwszy choroby mogą wystąpić średnio po 5-7 dni od zakażenia. Na razie nie opracowano też skutecznego leku, ale naukowcy mają nadzieję, że przełom nastąpi niebawem. Na szczepionkę będziemy musieli jednak poczekać nieco dłużej - co najmniej do przyszłego roku.

dut681l

Podziel się opinią

Share

dut681l

dut681l
Więcej tematów