Facebook zapłaci portalom za korzystanie z ich treści

Facebook zapłaci portalom za korzystanie z ich treści

Facebook
Facebook
Źródło zdjęć: © Anadolu Agency via Getty Images | Anadolu Agency
Bolesław Breczko
01.12.2020 12:24, aktualizacja: 02.03.2022 16:28

Brytyjscy wydawcy doczekali się tego, na co czekają inni w całej Europie. Facebook zapłaci im za korzystanie z treści, wiadomości i artykułów, które znajdą się na portalu.

Facebook w Wielkiej Brytanii uruchomi niedługo nową funkcję o nazwie News. Będzie to dodatkowa zakładka podobna do dodanej ostatnio "Facebook Randki", albo znane "Video", czy "Marketplace" do lokalnej sprzedaży rzeczy używanych.

W zakładce "News" pojawią się artykuły pisane przez dziennikarzy portali informacyjnych, a Facebook im za to zapłaci. Takie rozwiązanie pojawiło się wcześniej w Stanach Zjednoczonych i zostało pozytywnie ocenione. Chociaż nie wiadomo, ile Facebook będzie płacił wydawcom za ich treści do "The Guardina" ocenia, że może to być kilka milionów funtów rocznie.

Informacja o uruchomieniu zakładki "News" i rekompensacie dla wydawców zbiega się w czasie z pracami nad nowymi regulacjami prawnymi uderzającymi w technologicznych gigantów w Wielkiej Brytanii.

To nie pierwsza wiadomość, że jeden z internetowych gigantów będzie płacił wydawcom za korzystanie z ich treści. W zeszłym tygodniu we Francji Google zaczął płacić niektórym wydawcom za wyświetlanie ich artykułów w wynikach wyszukiwania. Francja, obok Niemiec, jest jednym z krajów, które najgłośniej domagają się gratyfikacji finansowej za wykorzystywanie pracy dziennikarskiej przez firmy jak Google czy Facebook.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)