Facebook wprowadza własną walutę. Pierwsze testy jeszcze w tym roku
Facebook od dłuższego czasu pracował nad własną kryptowalutą, co spotkało się zarówno z zainteresowaniem, jak i szeroką krytyką. Wydaje się jednak, że Mark Zuckerberg jest w końcu gotowy rozpocząć pierwsze testy nowej waluty.
Projekt kryptowaluty Libra utknął w martwym punkcie na dość długo, ale teraz powraca pod nową nazwą. Po raz pierwszy Mark Zuckerberg poinformował o planach wprowadzenia nowego środka płatniczego jeszcze w 2019 roku i ogłosił wtedy, że Librę będą obsługiwać liczni partnerzy, jak MasterCard, Visa, PayPal czy PayU.
W 2020 partnerzy zaczęli powoli się wycofywać, a Facebook musiał odpowiedzieć przed Komisją ds. Usług Finansowych przy amerykańskiej Izbie Reprezentantów na zarzuty wobec nowej kryptowaluty.
Jak wynika jednak z nowego raportu CNBC, do końca tego roku firma może rozpocząć pierwsze testy nowej kryptowaluty, przemianowanej na Diem, po tym jak Libra zdobyła złą sławę. Na razie jednak nie znamy zbyt wiele szczegółów, a informacje te nie zostały oficjalne potwierdzone przez samego Facebooka.
CNBC, powołując się na anonimowe źródło, wskazuje, że "Diem Association, szwajcarska organizacja non-profit, która nadzoruje rozwój Diem, zamierza w 2021 roku uruchomić program pilotażowy".
Zobacz: ASUS ZENBOOK DUO 14
Według informatora testy będą prowadzone jedynie na niewielką skalę, koncentrując się głównie na transakcjach między indywidualnymi konsumentami. Użytkownicy mogą również mieć możliwość kupowania za nią wybranych towarów. Nie ujawniono jednak konkretnej daty startu programu pilotażowego.
Czym jest Diem Association? Jak wskazuje CNBC, wydaje się, że to kolejna organizacja założona przez Facebook, po tym jak Calibra Association (odpowiedzialne za wdrożenie Libry) okryło się złą sławą. Bez względu jednak na nazwę, jeśli Facebook wprowadzi własną walutę, może okazać się to kłopotliwe dla światowej gospodarki, biorąc pod uwagę, że serwis ma ok. 2,8 mld aktywnych użytkowników.
Rządy na całym świecie powołują komitety i grupy zadaniowe, aby zbadać zalety i wady tworzenia własnych walut cyfrowych. Niektóre z nich, jak na przykład Chiny, chcą nawet wprowadzić własną kryptowalutę. Nie jest też tajemnicą, że różne wirtualne waluty zyskują coraz większą popularność na całym świecie. Czas pokaże, czy Facebookowi uda się odnieść sukces na tym polu.