Unia Europejska nie zgadza się na wprowadzenie kryptowaluty Libra

Unia Europejska jest przeciwna wprowadzeniu na rynek prywatnych walut cyfrowych. Ministrowie finansów UE ogłosili, że dopóki ryzyko związane z kryptowalutami takimi jak Libra nie zostanie jasno określone, nie będą one dostępne na terenie państw Wspólnoty.

Unia Europejska nie zgadza się na wprowadzenie kryptowaluty Libra
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

06.12.2019 11:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Decyzja Unii Europejskiej potwierdza twarde i jasne stanowisko wobec kryptowaluty Libra. Wirtualna waluta Facebooka, która miałaby pojawić się na rynku w 2020 roku, spotkała się z ogromną krytyką polityków, gdy tylko pojawiły się pierwsze informacje na temat jej planowanej emisji.

- Komisja uważa, że dopóki wyzwania i ryzyka prawne, regulacyjne i nadzorcze nie zostaną odpowiednio określone i rozwiązane, żadne globalne rozwiązanie dotyczące kryptowalut typu stablecoin nie powinno zacząć funkcjonować na terenie Unii Europejskiej - brzmi treść oświadczenia ministrów finansów.

Kryptowaluty takie jak Libra są zdaniem polityków i urzędników powodem do obaw, dlatego w wielu krajach na całym świecie trwają prace nad ścisłymi regulacjami dotyczącymi ich wprowadzenia. Niektóre państwa, takie jak Francja czy Niemcy już wprowadziły obostrzenia w tej sprawie.

- Potrzebujemy wspólnych europejskich ram. Przed końcem 2019 roku, uruchomimy konsultacje publiczne - zapowiedział wiceszef Komisji Europejskiej ds. gospodarczych Valdis Dombrovskis.

KE zadeklarowała, że jest gotowa podjąć działania w celu stworzenia unijnych przepisów regulujących krypto-aktywa i monety stablecoin. Ministrowie finansów przyznali, że prywatne waluty cyfrowe mogą przekładać się na tanie i sprawne płatności na rynku międzynarodowym.

Francja planuje właśną kryptowalutę

Władze Francji poinformowały, że ich bank centralny zamierza rozpocząć testy dotyczące emisji własnej kryptowaluty. Projekt powinien ruszyć w pierwszym kwartale 2020 roku. Jeśli francuskie monety cyfrowe spotkałyby się z pozytywnym przyjęciem, być może dałoby to początek wprowadzeniu podobnego rozwiązania w całej strefie euro.

wiadomościkryptowalutylibra
Komentarze (0)