Facebook faworyzuje prawicowe media. Są kolejne dowody

Mark Zuckerberg
Mark Zuckerberg
Źródło zdjęć: © Anadolu Agency via Getty Images | Anadolu Agency
Bolesław Breczko

19.10.2020 09:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pojawiły się nowe dowody w dość zaskakującym wątku, według którego Facebook aktywnie i przy wiedzy Marka Zuckerberga faworyzuje prawicowe media.

Śledztwo dziennikarskie przeprowadzone przez Wall Street Journal wykazało, że algorytm Facebooka faworyzuje prawicowe media, jednocześnie ograniczając ruch i widoczność mediów lewicowych. Szef Facebooka, Mark Zuckerberg miał nie tylko wiedzieć o tej zmianie, ale także osobiście ją zaakceptować.

W 2017 roku Facebook zmienił działania algorytmu, który odpowiada za dobór postów wyświetlanych użytkownikom na portalu. Celem było ograniczenie liczby wiadomości politycznych. Szefostwo portalu obawiało się, że ten ruch zdenerwuje wydawców prawicowych portali, którzy już wcześniej oskarżali Facebooka o faworyzowanie lewicy i lewicowych mediów.

Z tego powodu inżynierowie Facebooka zmienili algorytm tak, aby był bardziej pobłażliwy dla mediów o konserwatywnych poglądach. Tę zmianę zaakceptował Mark Zuckerberg, informuje Wall Street Journal.

Jest to kolejny przykład, który przeczy popularnej teorii w środowiskach konserwatywnych, że Facebook aktywnie je zwalcza, promując treści lewicowe. Wcześniej okazało się, że portal zwolnił pracownika, który zbierał informacje o faworyzowaniu stron prawicowych. Z innych doniesień wynika, że Facebook "poluźnił" własne zasady fact-checkingu stronie BreitBart oraz dwóm pracowniczkom FoxNews o pseudonimach Diamond i Silk.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)