F‑16 mogą sprawiać Ukraińcom problemy. Szczera opinia amerykańskiego pilota
Myśliwce F-16 zapewniają znacznie większe możliwości bojowe niż poradzieckie samoloty wykorzystywane przez Ukraińców, ale jednocześnie są "bardzo wrażliwymi maszynami". Taką opinią podzielił się były pilot amerykańskiego korpusu piechoty morskiej. Wskazał na potencjalne problemy, z którymi po otrzymaniu F-16 mogą borykać się Ukraińcy.
26.03.2024 | aktual.: 26.03.2024 19:06
"To primadonna, jest bardzo wrażliwy i wymaga dokładnej konserwacji. Ukraińskie odrzutowce MiG z czasów sowieckich są bardziej szorstkie i niezdarne, ale nie wymagają aż takiej uwagi pod kątem konserwacji" - powiedział Tom Richter cytowany przez agencję Unian.
Amerykański pilot o F-16
Zdaniem byłego amerykańskiego pilota przesiadka z poradzieckich samolotów na F-16, które są określane jako maszyny high-tech (wysoce zaawansowane technologicznie), będzie wymagać zmiany wielu przyzwyczajeń ukraińskich pilotów.
Szkolenia, które aktualnie przechodzą, powinny pozwolić im na nabycie odpowiedniej wiedzy. Tom Richter zwraca jednak uwagę na to, że równie ważne jest odpowiednie przyuczenie do obsługi i konserwacji F-16 oddelegowanych do tego mechaników i wspomagającego pilotów personelu naziemnego.
Jak dodał, do konserwacji jednego F-16 potrzeba zwykle od ośmiu do 14 osób. Niektóre części zamienne należy wymieniać po określonej liczbie godzin lotu, a nie dopiero po awarii. W warunkach wojennych taka potrzeba może zachodzić dość często. Zwłaszcza że zdaniem analityków Ukraińcy będą musieli zaryzykować i szybko posłać F-16 do walk z Rosjanami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ukraińcy liczą na szeroki arsenał myśliwców F-16
Wśród przewag F-16 nad poradzieckimi konstrukcjami wymieniane są nie tylko znacznie lepsze radary, ale też manewrowość w locie (tę cechę akcentują w wywiadach także ukraińscy piloci szkolący się z obsługi F-16) oraz duże zdolności bojowe wynikające m.in. z szerokiego wachlarza uzbrojenia.
Amerykańskie myśliwce w standardzie posiadają sześciolufowe działko M61 Vulcan kal. 20 mm, ale mogą być wykorzystywane do przenoszenia różnego rodzaju uzbrojenia podwieszanego. Można wykorzystać w nich m.in. z pociski rakietowe AIM-120 AMRAAM (o zasięgu nawet 75 km), AIM-9 Sidewinder, AGM-88 HARM, AGM-65 Maverick czy pociski przeciwokrętowe AGM-84D Harpoon i Penguin. Poza tym są to samoloty mogące przenosić bomby CBU-87, CBU-89, GBU-10, GBU-12, Paveway lub JDAM.
Kilka państw NATO tworzących koalicję na rzecz wsparcia Ukrainy myśliwcami F-16 zadeklarowało przekazanie na front kilkudziesięciu egzemplarzy. Pierwsze dostawy powinny mieć miejsce latem br. Dodatkowe środki na uzbrojenie ukraińskich F-16 zapowiedziała już Holandia.
Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski