F‑16 dla Ukrainy. Piloci na ostatniej prostej
Jak donosi CNN, powołując się na informacje Gwardii Narodowej Arizony, pierwszych czterech ukraińskich pilotów do lata ukończy szkolenia na myśliwcach F-16. Trwające kilka miesięcy szkolenie rozpoczęło się w październiku 2023 r. w 162. Skrzydle Myśliwskim w Tucson w Arizonie, gdzie Ukraińcy przygotowują się do przesiadki z radzieckich myśliwców na nowsze, zachodnie maszyny. Przypominamy, czym wyróżniają się F-16 i jakie mają możliwości.
21.02.2024 | aktual.: 22.02.2024 07:51
Erin Hannigan, rzeczniczka Gwardii Narodowej Arizony, przekazała, że druga 4-osobowa grupa pilotów rozpoczęła szkolenie w styczniu, a trzecia 4-osobowa grupa pilotów odbywa obecnie szkolenie w języku angielskim, które jest wymagane do latania myśliwcami F-16. Wszystkie grupy mają zakończyć program swoich szkoleń w okresie od maja do sierpnia.
F-16 dla Ukrainy
Ukraińcy z nadzieją czekają na dostawy zachodnich myśliwców F-16. Zdaniem władz w Kijowie maszyny te mogą zmienić reguły gry w powietrzu i pomóc w skutecznym odpieraniu rosyjskich ataków. Dla ukraińskich pilotów, którzy do tej pory korzystali z maszyn radzieckiej produkcji, przejście na nowocześniejsze myśliwce jest jednak sporą zmianą. Su-27 czy MiG-29, z których do tej pory korzystali, znacznie odbiegają specyfikacją od nowocześniejszych F-16.
Z dostępnych informacji wynika, że Ukraina otrzyma ok. 60 myśliwców F-16 od zachodnich państw. Taka liczba pozwoli na stworzenie trzech lub czterech eskadr, które będą służyły głównie do obrony nieba przed rosyjskimi nalotami. Maszyny można wykorzystać do przeprowadzania operacji powietrze-powietrze, jak i powietrze-ziemia, a także zakłócania sygnału elektronicznego rosyjskich radarów rozmieszczonych na Ukrainie oraz przy jej granicach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Warto przypomnieć, że F-16 to myśliwce zaprojektowane i produkowane przez Lockheed Martin. Mają długość 15,03 m, rozpiętość skrzydeł 9,45 metra i mogą poruszać się z prędkością około 2 Ma, czyli blisko 2450 km/h. Ich dużą zaletą jest możliwość przenoszenia różnorodnej broni. Lockheed Martin na swojej stronie internetowej podkreśla, że ma ponad 36 lat doświadczenia w integracji uzbrojenia z F-16, dzięki czemu ten wielozadaniowy myśliwiec może przenosić ok. 180 rodzajów różnej broni.
Podstawowym uzbrojeniem F-16 jest działko M61A 20 mm. Oprócz tego może jeszcze przenosić np. kierowane pociski powietrze-ziemia (AGM-65G2 Maverick), bomby (Mk82 czy Mk84) albo radiolokacyjne rakiety powietrze-powietrze średniego zasięgu (AIM-120C-5).
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski