F-16 dla Ukrainy. Ekspert wskazuje na kluczowy element

F‑16 dla Ukrainy. Ekspert wskazuje na kluczowy element

Myśliwce F-16 - zdjęcie ilustracyjne
Myśliwce F-16 - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Getty Images | 2022 Anadolu Agency
Mateusz Tomczak
02.05.2024 18:17

Petro Czernyk, pułkownik sił zbrojnych Ukrainy i ekspert wojskowy, uważa, że myśliwce F-16 będą bardzo dużym wzmocnieniem armii jego kraju. Chociaż z powodu opóźniających się dostaw Rosjanie teoretycznie mają okazję przygotować się na starcia z tymi maszynami, w przypadku przynajmniej niektórych pocisków, których możliwości wyjaśniamy, będą bezradni.

– Wróg nie jest i nie może być gotowy do walki z taką maszyną. Najważniejszy jest system celowania tego samolotu. Będzie niesamowicie skuteczny w walce z nosicielami KAB. Samych bomb nie uda mu się zestrzelić, ale Su-34 będą łatwym celem. Para F-16 to aż 12 groźnych pocisków – powiedział ukraiński pułkownik.

F-16 z pociskami AIM-120 AMRAAM

Ze swojej strony przypominamy, że Su-34 wykorzystywane do przenoszenia i zrzucania KAB-ów (bomb szybujących) bywają określane mianem "cudownej broni" Rosjan. Możliwość przeciwstawienia się jej mogą dać dodatkowe systemy obrony przeciwlotniczej bądź myśliwce F-16 wyposażone w AIM-120 AMRAAM.

Każdy F-16 może przenosić maksymalnie sześć sztuk AIM-120 AMRAAM, czyli kierowanych pocisków rakietowych typu powietrze-powietrze z aktywnym radiolokacyjnym układem naprowadzania. Poza celnością istotne znacznie ma fakt, że zasięg AIM-120 AMRAAM, w zależności od wersji, to od ok. 100 km do nawet 160 km.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

F-16 będą zaskakiwać Ukraińców

Petro Czernyk przypomina, że "czynnik zaskoczenia odgrywa najbardziej fundamentalną rolę w tej wojnie". Opóźniające się dostawy F-16 dla ukraińskiej armii pozwalają Rosjanom np. na rozstawienie systemów obrony przeciwlotniczej w określonych miejscach. Nie będą oni jednak w stanie zmienić możliwości pocisków AIM-120 AMRAAM, a także niektórych cech samych myślicwców wyprodukowanych w Stanach Zjednoczoncych.

F-16 to samolot, który jest w stanie osiągać prędkość do 2 Ma, czyli ponad 2100 km/h, a jednocześnie operować na pułapie do ok. 15 tys. m. Petro Czernyk jest zdania, że takie możliwości również wpłyną na "czynnik zaskoczenia", ponieważ Rosjanie będą mieli problemy z wykrywaniem tak szybko poruszających się myśliwców. Tym bardziej, że bez problemu mogą one operować również nocą.

Kilkanaście krajów NATO już w 2023 r. utworzyło tzw. koalicję na rzecz wzmocnienia Ukraińców myśliwcami F-16. Przewiduje się, że pierwsze egzemplarze tych maszyn pojawią się na froncie latem tego roku.

Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie