Eta Akwarydy 2021. Noc spadających gwiazd już dziś. Jak oglądać?

Już dziś, w nocy z 5 na 6 maja będziemy świadkami deszczu meteorytów związanym z najsłynniejszych komet - kometą Halleya. Kiedy i jak najlepiej oglądać Eta Akwarydy? Podpowiadamy.

Eta Akwarydy
Eta Akwarydy
Źródło zdjęć: © Getty Images | Yoko Okamoto

Eta Akwarydy to nazwa roju meteorytów pochodząca od gwiazdy Eta Aquarii w gwiazdozbiorze Wodnika, gdzie ma swój radiant. Sam rój powstał na skutek przelotów w okolicy Słońca komety Halleya i możemy obserwować go na niebie od 19 kwietnia aż do 28 maja. 

Najbardziej widowiskowa jest oczywiście noc, kiedy rój osiąga swoją maksymalną aktywność, tj. w nocy z 5 na 6 maja. W tym czasie na niebie możemy zaobserwować około 60 "spadających gwiazd" na godzinę.  

Kiedy oglądać deszcz meteorytów w maju?

Jak wspomnieliśmy, czas maksymalnej aktywności przypada na 5-6 maja, jednak nie ma sensu wypatrywać "spadających gwiazd" przez całą noc. Ponad horyzontem rój pojawi się po godz. 2:00-2:30, kiedy gwiazdozbiór Wodnika pojawi się na niebie. 

Ponieważ radiant roju znajduje się nisko na niebie, to będzie można zobaczyć, jak meteoryty "wystrzeliwują" z radiantu w górę na niebo, pozostawiając za sobą długie smug na niebie. Po godzinie 3:00 "spadające gwiazdy" powinny być na 10 stopniach nad horyzontem, dzięki czemu łatwiej będzie je obserwować. 

Zobacz: Tak brzmi wiatr na Marsie. NASA udostępnia niesamowite nagranie [Wideo]

Niestety Słońce w maju wstaje już dość wcześnie (wschód nad Warszawą wypada o 5:00), tak więc czasu na zobaczenie meteorytów będzie niewiele. Co ważne, Eta Akwarydy są widoczne na niebie w całej Polsce, jednak najlepiej udać się w miejsce pozbawione sztucznych świateł, np. na obrzeża miast. 

Warto również wypróbować aplikację Light Pollution Map, która pomoże wam wskazać najlepsze miejsce do obserwacji gwiazd i innych obiektów, ponieważ pozwala śledzić "zanieczyszczenie" nieba sztucznym światłem.

Jeżeli dopiero zaczynacie przygodę z obserwacją nocnego nieba, to przydać się mogą również poniższe aplikacje: 

Źródło artykułu:WP Tech
wiadomościkosmosnoc spadających gwiazd

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (5)