Elon Musk zdradza najbliższe plany SpaceX. Najważniejsze są satelity Starlink

Elon Musk zdradza najbliższe plany SpaceX. Najważniejsze są satelity Starlink05.11.2019 10:49
Elon Musk zdradza najbliższe plany SpaceX. Najważniejsze są satelity Starlink
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Elon Musk i SpaceX zdradzają, że listopad będzie intensywnym okresem okresem dla firmy. W tym miesiącu zaplanowane są aż trzy starty kapsuł Dragon, ale SpaceX nie ukrywa, że równie ważny jest rozwój sieci Starlink.

Pierwsze satelity Starlink zostały umieszczone na orbicie w maju. Nie wszystko szło zgodnie z planem i SpaceX miało z nimi kilka kłopotów. Teraz jednak firma jest gotowa dostarczyć kolejną konstelację składającą się z 60 satelitów.

Start Falcon 9, który umieści satelity na orbicie zaplanowany jest na 11 listopada, ok. godziny 16:00. SpaceX nie podał dodatkowych informacji, jak usprawnił nową partię satelitów, względem poprzedniej by uniknąć awarii. Docelowo firma planuje umieścić 42 tys. satelitów Starlink na orbicie, czego potwierdzeniem jest wniosek złożony w październiku o rozszerzenie sieci 12 tys. urządzeń o kolejne 30 tys.

Przypominamy, że celem SpaceX jest dostarczenie z pomocą konstelacji Sarlink internetu. Na terenie USA i Kanady satelity mają dostarczać internet już w 2020 roku. Firma rozpoczęła również rozmowy z armią USA w celu wykorzystania technologii komunikacji satelitarnej.

Aby satelity były w stanie dostarczać internet globalnie, SpaceX szacuje, że potrzebne będzie w sumie 24 startów. Do końca października powstało 1500 urządzeń gotowych do wyniesienia na orbitę.

Zobacz też: W jednej chwili wszystko może się zmienić. Eksperci alarmują

Komercyjne loty załogowe we współpracy NASA

NASA bardzo mocno stawia na rozwój programu załogowych lotów kosmicznych. Wczoraj pisaliśmy o testach prowadzonych wraz z Boeingiem, ale na listopad zaplanowane są również testy rakiet SpaceX.

SpaceX wraz z NASA dążą do tego, by już w przyszłym roku wystartował pierwszy komercyjny lot. Większość elementów została już złożona, a w październiku rozpoczęły się kluczowe testy systemów bezpieczeństwa.

Powtórne testy systemów ewakuacyjnych zostały zaplanowane na 6 listopada i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to, jak przyznał Elon Musk, kolejne testy odbędą się już za 4-6 tygodni.

Przed SpaceX jeszcze kilka ważnych testów, w tym systemów lądowania, osłon termicznych czy bagażników. Harmonogram zakłada, że już w pierwszym kwartale 2020 roku, kapsuły SpaceX będą gotowe do lotów załogowych.

Pozostałe plany SpaceX

SpaceX pracuje również nad programem wynoszenia na orbitę małych satelitów oraz wsparciem Sił Powietrznych USA w ramach programu OSP-4. Nadal postępują także prace nad Starship, a kolejne testy infrastruktury naziemnej i tankowania są, zgodnie z doniesieniami właz w Boca Chica, planowane na 7 listopada

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)