Elon Musk zdradza najbliższe plany SpaceX. Najważniejsze są satelity Starlink

Elon Musk zdradza najbliższe plany SpaceX. Najważniejsze są satelity Starlink

Elon Musk zdradza najbliższe plany SpaceX. Najważniejsze są satelity Starlink
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
05.11.2019 10:49

Elon Musk i SpaceX zdradzają, że listopad będzie intensywnym okresem okresem dla firmy. W tym miesiącu zaplanowane są aż trzy starty kapsuł Dragon, ale SpaceX nie ukrywa, że równie ważny jest rozwój sieci Starlink.

Pierwsze satelity Starlink zostały umieszczone na orbicie w maju. Nie wszystko szło zgodnie z planem i SpaceX miało z nimi kilka kłopotów. Teraz jednak firma jest gotowa dostarczyć kolejną konstelację składającą się z 60 satelitów.

Start Falcon 9, który umieści satelity na orbicie zaplanowany jest na 11 listopada, ok. godziny 16:00. SpaceX nie podał dodatkowych informacji, jak usprawnił nową partię satelitów, względem poprzedniej by uniknąć awarii. Docelowo firma planuje umieścić 42 tys. satelitów Starlink na orbicie, czego potwierdzeniem jest wniosek złożony w październiku o rozszerzenie sieci 12 tys. urządzeń o kolejne 30 tys.

Przypominamy, że celem SpaceX jest dostarczenie z pomocą konstelacji Sarlink internetu. Na terenie USA i Kanady satelity mają dostarczać internet już w 2020 roku. Firma rozpoczęła również rozmowy z armią USA w celu wykorzystania technologii komunikacji satelitarnej.

Aby satelity były w stanie dostarczać internet globalnie, SpaceX szacuje, że potrzebne będzie w sumie 24 startów. Do końca października powstało 1500 urządzeń gotowych do wyniesienia na orbitę.

Komercyjne loty załogowe we współpracy NASA

NASA bardzo mocno stawia na rozwój programu załogowych lotów kosmicznych. Wczoraj pisaliśmy o testach prowadzonych wraz z Boeingiem, ale na listopad zaplanowane są również testy rakiet SpaceX.

SpaceX wraz z NASA dążą do tego, by już w przyszłym roku wystartował pierwszy komercyjny lot. Większość elementów została już złożona, a w październiku rozpoczęły się kluczowe testy systemów bezpieczeństwa.

Powtórne testy systemów ewakuacyjnych zostały zaplanowane na 6 listopada i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to, jak przyznał Elon Musk, kolejne testy odbędą się już za 4-6 tygodni.

Przed SpaceX jeszcze kilka ważnych testów, w tym systemów lądowania, osłon termicznych czy bagażników. Harmonogram zakłada, że już w pierwszym kwartale 2020 roku, kapsuły SpaceX będą gotowe do lotów załogowych.

Pozostałe plany SpaceX

SpaceX pracuje również nad programem wynoszenia na orbitę małych satelitów oraz wsparciem Sił Powietrznych USA w ramach programu OSP-4. Nadal postępują także prace nad Starship, a kolejne testy infrastruktury naziemnej i tankowania są, zgodnie z doniesieniami właz w Boca Chica, planowane na 7 listopada

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)