Elon Musk tweetuje z kosmosu. Starlink już działa

Elon Musk tweetuje z kosmosu. Starlink już działa

Elon Musk tweetuje z kosmosu. Starlink już działa
Źródło zdjęć: © Getty Images
Bolesław Breczko
22.10.2019 09:44

Elon Musk wysłał pierwszego tweeta przez system Starlink, czyli orbitalny internet. W pierwszej "orbitalnej" wiadomości wizjoner napisał: "wysyłam tego tweeta z kosmosu przez satelitę Starlink".

Po chwili Elon Musk dodał kolejnego tweeta: "Wow, udało się!", nie wiadomo jednak, czy kolejna wiadomość też przyszła z orbity. Po chwili pojawił się jeszcze jeden tweet z krótkim "Wkrótce", może to oznaczać, że niedługo Starlink będzie dostępny dla prywatnych. Z drugiej strony, znając zwyczaje Elona Muska, który nie pasuje do roli typowego CEO, wpis "wkrótce" może odnosić się do dowolnego wydarzenia.

Obraz
© Twitter

Starlink to orbitalny internet, który ma docierać do trudno dostępnych miejsc na Ziemi. Tworzy go konstelacja satelitów umieszczonych na niskiej orbicie okołoziemskiej (od 200 do 2000 km nad Ziemią), które są wynoszone tam przez rakiety wielokrotnego użytku SpaceX. Jak na razie 60 satelitów Starlink znalazło się na orbicie, a od listopada 2019 wysyłanych ma być kolejne 60 co dwa tygodnie.

Finalnie konstelację Starlink ma utworzyć 42 tysiące satelitów. Liczba ta zwiększyła się z początkowych 12 tysięcy w tym roku. Planowo budowa pełnego systemu ma potrwać dekadę i kosztować 10 mld dolarów. Jednak oddanie do użytku w celach komercyjnych ma nastąpić już w 2020 roku, dlatego możliwe, że tweet "wkrótce" odnosi się właśnie do tego momentu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)