Elon Musk współpracuje z armią USA. SpaceX wyniesie na orbitę tajny ładunek
Kosmiczna firma Elona Muska na niedzielę, 15 stycznia zaplanowała pierwszy w 2023 r. start Falcon Heavy. Superciężka rakieta nośna SpaceX pomoże wynieść ładunek w ramach tajnej misji Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych o nazwie USSF-67.
15.01.2023 | aktual.: 15.01.2023 16:27
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, misja rozpocznie się 15 stycznia o godzinie 17:56 EST, czyli o 23:56 czasu polskiego. Superciężka rakieta nośna Falcon Heavy zostanie wyniesiona w przestrzeń kosmiczną z NASA Kennedy Space Center (KSC) na Florydzie. Całe wydarzenie będzie transmitowane na żywo m.in. przez SpaceX. Będzie to piąty start tej rakiety (i pierwszy w 2023 r.).
SpaceX wyniesie w kosmos tajemniczy ładunek
Kosmiczna firma Elona Muska pomoże Siłom Kosmicznym Stanów Zjednoczonych w realizacji tajnej misji o nazwie USSF-67. Patrząc na cele i zadania jednostki, która istnieje od 2019 r., można wnioskować, że będzie miła związek z amerykańskimi i sojuszniczymi interesami w przestrzeni kosmicznej. Serwis Space.com zdradza, że jednym z ważniejszych ładunków na pokładzie Falcon Heavy będzie wojskowy satelita komunikacyjny o nazwie Continuous Broadcast Augmenting SATCOM 2. Urządzenie ma trafić na orbitę geostacjonarną, około 35,7 tys. kilometrów nad Ziemią.
Z dostępnych informacji wynika, że tego typu satelity geostacjonarne o masie od 2 tys. do 3 tys. kilogramów, budowane przez Boeinga, pełnią funkcję przekaźnika komunikacyjnego. Niemiecki serwis Space Skyrocket wyjaśnia, że ich główną rolą jest "rozszerzanie istniejących możliwości wojskowej łączności satelitarnej i ciągłe nadawanie danych wojskowych za pośrednictwem kosmicznych łączy przekaźnikowych łączności satelitarnej". Gromadzonymi i przesyłanymi danymi zarządza Wojskowa Dyrekcja Łączności Satelitarnej Centrum Systemów Kosmicznych i Rakietowych Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Według Everyday Astronaut wszystkie ładunki wyniesione przez Falcon Heavy mogą mieć masę od 2380 do 5380 kilogramów. Oprócz wojskowego satelity komunikacyjnego rakieta skonstruowana przez firmę Elona Muska ma wynieść w kosmos CubeSats i "małe satelity, które dotrą do GEO [red. orbity geostacjonarnej] i zostaną rozmieszczone przez Long Duration Propulsive ESPA firmy Northrop Grumman" lub inny rodzaj LDPE, albo zostaną do niego dołączone. Jak wyjaśnia serwis, ESPA to adapter służący do podłączenia LDPE do głównego satelity.
Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski