Zbiórka na sprzęt dla Ukraińców. Profesjonalne wyposażenie na zimę

Szczepan Twardoch organizuje zbiórkę dla Ukraińców. Dostaną profesjonalny sprzęt
Szczepan Twardoch organizuje zbiórkę dla Ukraińców. Dostaną profesjonalny sprzęt
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

09.01.2023 16:39, aktual.: 09.01.2023 18:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wojna zimą jest ciężka, niezależnie od pogody. Gdy jest zimno, żołnierzom doskwiera chłód. Gdy temperatury są wyższe, utrudnione jest poruszanie się w terenie. Trwa zorganizowana przez pisarza Szczepana Twardocha zbiórka na profesjonalny sprzęt, który pomoże Ukraińcom w tych ciężkich miesiącach.

Choć tegoroczna zima nie jest zbyt mroźna, wcale nie oznacza to, że walki w terenie nie są ciężkie. Poruszanie się po grząskim gruncie jest w tej chwili bardzo utrudnione, szczególnie jeśli brakuje profesjonalnego sprzętu, który może to zadanie ułatwić.

Aby pomóc ukraińskim żołnierzom, Szczepan Twardoch zainicjował zbiórkę na zakup w pełni wyposażonych samochodów terenowych. Z jego inicjatywy, z pieniędzy spoza zbiórki, zakupiony i wyposażony w odpowiedni osprzęt został już jeden nissan navara. Fundusze zbierane są na kolejne sprzęty.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Z pieniędzy spoza zbiórki zakupione zostały także między innymi zestaw Starlink, który umożliwia korzystanie z internetu satelitarnego dostarczanego przez firmę Elona Muska, oraz szyny TWS do karabinków AK, które pozwalają na montaż urządzeń celowniczych. Nabyto też jednofazowy agregat prądotwórczy Honda EU22 o mocy 2,2 kW, a także dodatkowe wyposażenie samochodów i ubrania zimowe, które pomogą żołnierzom przetrwać w terenie. To jednak dopiero początek.

Z uzbieranych dotychczas ponad 234 tys. zł zakupiono już całkiem dużo sprzętu. Dzięki zaangażowaniu darczyńców kupione zostały mitsubishi L200, toyota landcruiser i volkswagen transporter. Podstawowy cel zbiórki, czyli kupno kilku samochodów dla ukraińskich żołnierzy, udało się więc osiągnąć.

Oprócz pojazdów, ze środków przekazanych przez darczyńców udało się kupić też monokular termowizyjny Odin wraz z systemem mocowania na hełm, dziesięć dodatkowych szyn TWS do karabinków AK, buty dla żołnierzy, dwa kolejne zestawy Starlink oraz zestaw opon do toyoty.

Organizator zbiórki chce uzupełnić pakiet, który przekazany zostanie ukraińskim żołnierzom, o sprzęt optyczny. Środki, które zostaną przekazane na zbiórkę do końca jej trwania, czyli do 14 stycznia 2023 r., będą przeznaczone na kolimatory do karabinków. Jak czytamy w opisie zbiórki, jej organizator chciałby nabyć co najmniej dziesięć sztuk kolimatorów Eotech, aby stanowiły one komplet z zakupionymi szynami TWS. Jeśli uda się uzbierać odpowiednio dużo pieniędzy, zostaną one przekazane też na zakup dodatkowego sprzętu termowizyjnego, który może dać dużą przewagę na polu walki po zmroku.

Zbiórka na sprzęt dla ukraińskich żołnierzy. Każdy może pomóc

Zorganizowana przez Szczepana Twardocha zbiórka kończy się 14 stycznia 2023 r. Zgodnie z deklaracją organizatora, tego dnia sprzęt zostanie dostarczony ukraińskim żołnierzom, zostało więc tylko kilka dni na przekazanie środków w celu obrony przed rosyjską agresją.

Każdy, kto ma ochotę pomóc, może to zrobić, przekazując pieniądze za pośrednictwem serwisu zrzutka.pl. Na stronie zbiórki można też zapoznać się ze szczegółami na temat jej postępów, a także zapoznać się z nazwiskami osób, które z własnych środków ufundowały kosztowny, profesjonalny sprzęt. Warto podkreślić, że serwis zrzutka.pl nie pobiera żadnej prowizji od wpłat - całość przekazywanych środków trafi na wybrany cel.

Karol Kołtowski, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)