Elon Musk: Starlink może rozpocząć nadawanie

Elon Musk: Starlink może rozpocząć nadawanie

Satelity Starlink przed wypuszczeniem na orbitę
Satelity Starlink przed wypuszczeniem na orbitę
Źródło zdjęć: © Flickr.com | SpaceX
Bolesław Breczko
08.10.2020 14:38, aktualizacja: 01.03.2022 14:06

Konstelacja satelitów Starlink jest gotowa do rozpoczęcia publicznych testów szerokopasmowego intenretu - poinformował szef firmy SpaceX, Elon Musk.

Wraz z ostatnią misją Starlink, która wyniosła na niską orbitę okołoziemską 60 satelitów SpaceX ma już ich tam ponad 700. To wystarczy, aby zacząć szeroko zakrojone, publiczne testy szybkiego internetu. Początkowo obszar będzie ograniczony do terenów Kanady i północnych Stanów Zjednoczonych.

Docelowo internet satelitarny Starlink ma być dostępny także w innych krajach, jednak prędkość jego wprowadzania będzie zależała od regulacji i pozwoleń, które SpaceX musi uzyskać w każdym kraju.

Elon Musk chce łącznie wysłać na orbitę 42 tysiące satelitów Starlink, które pokryją prawie cały obszar globu. Dzięki temu szerokopasmowy intenret będzie dostępny nawet w miejscach, gdzie niemożliwe byłoby doprowadzenie go klasycznymi metodami, jak np. światłowód. Musk chce ten cel osiągnąć już w 2021 roku.

Elon Musk oświadczył, że chce, aby Starlink stał się jednym z głównych źródeł zysku dla SpaceX. Dlatego zależy mu na jak najszybszym dokończeniu budowy konstelacji 42 tysięcy satelitów. Taka liczba nowych obiektów na orbicie budzi jednak sprzeciw astronomów i ekspertów zajmujących się tzw. "kosmicznymi śmieciami", których coraz więcej krąży wokół Ziemi.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)