Elon Musk i SpaceX. Kolejna próba startu misji Starlink-13 już dziś [Wideo]
Elon Musk nie ma szczęścia jeśli chodzi o misje Starlink-13. Lot był już kilka razy przekładany, ale jeśli pogoda dopisze, to już dziś na niską orbitę wyruszy kolejne 60 satelitów konstelacji. Start będziecie mogli śledzić na żywo.
06.10.2020 08:38
W końcu, po kilkukrotnym przełożeniu startu z powodu niekorzystnej pogody, kolejna porcja satelitów Starlink ma rozpocząć swoją podróż na niską orbitę. Start został zaplanowany na 6 października, na godzinę 13:29 czasu polskiego. Rakieta Falcon 9 zabierze 60 satelitów Starlink z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego (KSC) na Florydzie.
Będzie to już 13 misja Starlink. Do tej pory na orbicie znalazło się 668 satelitów, a do końca 2020 roku Elon Musk i SpaceX planują uruchomienie Internetu z ich pomocą dla testowej grupy odbiorców. Będzie to miało miejsce już wkrótce, gdy 14 i 15 misja dotrą na orbitę. Tymczasem możecie dziś śledzić relację ze startu misji Starlink-13 na poniższym wideo:
Starlink Mission
Kontrowersje wokół konstelacji Starlink
Konstelacja Starlink ma docelowo dostarczać Internet w miejsca, gdzie tradycyjne metody się nie sprawdziły. Dzięki temu Elon Musk chce zapewnić dostęp do sieci całej planecie, a w przyszłości podobne rozwiązane planuje rozwinąć również na Marsie, w ramach jednego ze swoich ambitnych planów kolonizacyjnych.
Konstelacja ma składać się z 42 000 niewielkich satelitów, co umożliwi realizację ambitnego planu miliardera. Jednak tak duża liczba obiektów na niskiej orbicie okołoziemskiej wywołuje sporo kontrowersji. Planu SpaceX nie pochwalają przede wszystkim astronomowie, którzy uważają, że już teraz Starlink utrudnia obserwacje nocnego nieba.
W związku z nasilającymi się protestami naukowców Elon Musk i SpaceX zobowiązali się do usprawnienia satelitów tak, by emitowały mniej światła. Wprowadzone rozwiązania, choć dalekie od ideału, na razie muszą wystarczyć. Astronomowie będą musieli się przyzwyczaić, ponieważ SpaceX otrzymało już pozwolenie na umieszczenie 30 000 satelitów na niebie.