Elon Musk przyznaje: Tesla popełniła "tragiczny błąd"

Elon Musk przyznaje: Tesla popełniła "tragiczny błąd"

Elon Musk przyznaje: Tesla popełniła "tragiczny błąd"
Źródło zdjęć: © East News | AFP/Peter Parks
16.10.2019 10:41

Elon Musk przyznał, że niektóre decyzje Tesli są "tragicznymi błędami", które powodowały ogromne straty dla firmy. W wywiadzie odniósł się przede wszystkim do zastąpienia ludzkich pracowników sztuczną inteligencją.

Elon Musk jest właścicielem lub współwłaścicielem wielu film technologicznych, na których czele stoją Tesla, SpaceX oraz specjalizujące się w rozwoju sztucznej inteligencji Neuralink i OpnenAI.

Mimo zainteresowania technologią, multimiliarder jest również zdania, że SI powinna być monitorowana. Jakiś czas temu opowiadał również o zagrożeniach, jakie widzi z powodu szybkiego rozwoju sztucznej inteligencji.

Elon Musk przyznał również podczas wywiadu z Marques Brownlee, że żałuje, że będąc dyrektorem generalnym Tesli nie zastosował się do własnych rad. Stwierdził, że automatyzacja w fabrykach Tesli jest na bardzo zróżnicowanym poziomie, chociaż zanim do tego doszło firma popełniła masę błędów. Kiedy próbowali przystosować sztuczną inteligencję tak, by montowała proste części, roboty nie były w stanie sobie z tym poradzić:

- Niektóre rzeczy, takie jak próba podłączenia wiszącego węża (robot musi znaleźć wąż, złapać go, a następnie podłączyć do innego węża), było bardzo trudne dla robota - przyznaje Musk - Człowiek może po prostu go chwycić i powiedzieć, że gotowe. To jest super oczywiste. A robot łapał niewłaściwą część lub powietrze i uderzał w samochód - dodaje.

Elon Musk określa, że wiele tego typu sytuacji prowadziło do poważnych błędów i dużych strat. Zdaniem multimiliardera nie da się zastąpić ludzi maszynami. Przyznaje, że "ludzie są naprawdę dobrzy w adaptacji i szybkiej ewolucji oraz robieniu drobiazgowych rzeczy".

Warto wspomnieć, że inna firma Elona Muska - OpnenAI nawiązała współpracę z Microsoftem, który zainwestował ponad 1 mld dolarów w rozwój SI. Wspólnie partnerzy biznesowi chcą opracować superkomputer, który będzie naśladował ludzki mózg.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)