Elon Musk pomoże w deorbitacji ISS. Zarobi na tym miliony dolarów

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS)
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS)
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons
oprac. KMO

27.06.2024 08:32, aktual.: 27.06.2024 10:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W środę amerykańska agencja kosmiczna NASA ogłosiła, że przyznała kontrakt wart 843 miliony dolarów firmie SpaceX. Celem kontraktu jest zaprojektowanie i zbudowanie specjalnego pojazdu, który będzie zdolny do przeprowadzenia deorbitacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Przewiduje się, że operacja derobitacji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej odbędzie się ok. 2030 r. Początkowo zadanie to miało zostać powierzone Rosji, która miała wykorzystać do tego celu swoje silniki rakietowe.

ISS - deorbitacja zbliża się wielkimi krokami

Operacja deorbitacji jest wspólnym wysiłkiem różnych agencji kosmicznych. Jej głównym celem jest zapewnienie bezpiecznego zakończenia działalności operacyjnej ISS. Dokładna data przeprowadzenia tej operacji będzie zależała od wielu czynników i może ulec zmianie.

Planowany do zbudowania statek kosmiczny, nazwany Amerykańskim Pojazdem Deorbitacyjnym (USDV), zostanie przyłączony do ISS przed jej zamknięciem. Podczas procesu deorbitacji, USDV odpali swoje silniki, co znacznie spowolni prędkość poruszania się stacji. To z kolei zmniejszy jej orbitę i ostatecznie doprowadzi do wejścia w atmosferę ziemską nad wyznaczonym obszarem nad Pacyfikiem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Elon Musk pomoże przy ISS

Projekt SpaceX ma na celu zapewnienie bezpiecznego i kontrolowanego zakończenia misji ISS, minimalizując ryzyko dla ludzi i ich mienia na Ziemi. Część elementów stacji spłonie w atmosferze, ale niektóre szczątki mogą spaść na Ziemię.

Pierwotny plan polegał na wykorzystaniu rosyjskich silników rakietowych do przeprowadzenia manewru deorbitacji. Jednak w obliczu obecnej sytuacji geopolitycznej, NASA nie chce być zależna od swojego partnera.

ISS, które jest laboratorium badawczym o rozmiarach boiska do futbolu amerykańskiego, jest głównie zarządzane przez Stany Zjednoczone i Rosję. Przez ponad 23 lata na jej pokładzie zawsze byli astronauci. Z powodu starzenia się komponentów, NASA i jej zagraniczni partnerzy wyznaczyli 2030 r. jako planowaną datę zakończenia pracy stacji.

Eksperci uważają, że proces deorbitacji to skomplikowana operacja, która wymaga starannego planowania i wykonania. Współpraca między NASA a SpaceX stanowi ważny krok w kierunku zapewnienia Stanom Zjednoczonym niezależnych zdolności do działania w kosmosie.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)