NASA i SpaceX przekładają start misji Crew-1 z powodu złej pogody

Administrator NASA Jim Bridenstine
Administrator NASA Jim Bridenstine
Źródło zdjęć: © Getty Images

14.11.2020 09:05, aktual.: 02.03.2022 09:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

NASA i SpaceX ogłosiły 24-godzinne opóźnienie startu kapsuły Crew Dragon, która poleci na orbitę z czterema astronautami na pokładzie w ramach misji Crew-1 – donosi The Guardian. To pierwsza pełnoprawna operacyjna misja załogowa, w której wykorzystany zostanie prywatny statek kosmiczny.

Jak poinformowali przedstawiciele NASA, start przesunął się ze względu na przewidziane porywiste przybrzeżne wiatry nad Florydą, które mogłyby zagrozić powrotnemu lądowaniu rakiety wielokrotnego użytku Falcon 9.

Start kapsuły Crew Dragon z ośrodka kosmicznego Kennedy w Cape Canaveral został zaplanowany na godzinę 19:27 czasu miejscowego w niedzielę (1:27 w poniedziałek czasu środkowoeuropejskiego).

Pierwsza operacyjna misja

Jak pisze Guardian, załoga, która poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), składa się z dwóch amerykańskich astronautów i jednej astronautki – Victora Glovera, dowódcy misji Mike'a Hopkinsa i Shannon Walker – oraz Japończyka Soichi Noguchi. Dla tego ostatniego będzie to trzecia podróż na orbitę. 

Przełożona misja Crew-1 jest uważana za pierwszą operacyjną misję SpaceX z udziałem kapsuły Crew Dragon. Jej próbny lot na orbitę i z powrotem z dwuosobową załogą w sierpniu tego roku był pierwszym lotem kosmicznym astronautów NASA z terenu USA od 9 lat. 


Sprawdź, gdzie będzie można zobaczyć start misji.

Start misji NASA i SpaceX. To historyczny moment

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)