Elon Musk pomaga Ukrainie. Starlink już dostępny

Elon Musk
Elon Musk
Źródło zdjęć: © Getty Images | Bloomberg
Karolina Modzelewska

27.02.2022 06:31, aktual.: 27.02.2022 09:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Elon Musk, szef Tesli i SpaceX odpowiedział na prośbę ukraińskiego wicepremiera o pomoc. Miliarder udostępnił internet satelitarny Starlink od SpaceX nad Ukrainą.

W sobotę, 26 lutego, Mykhailo Fedorov, wicepremier i minister transformacji cyfrowej Ukrainy, wystosował prośbę do jednego z najbogatszych ludzi świata. Polityk poprosił Elona Muska o udostępnienie internetu satelitarnego Starlink od SpaceX nad Ukrainą.

Elon Musk wspiera Ukrainę

"Podczas gdy ty próbujesz skolonizować Marsa — Rosja próbuje zająć Ukrainę! Podczas gdy twoje rakiety z powodzeniem lądują z kosmosu, rosyjskie rakiety atakują ukraińskich obywateli! Prosimy o udostępnienie Ukrainie stacji Starlink i zwrócenie się do rozsądnych Rosjan, aby zatrzymali się" – pisał na Twitterze Fedorov.

Elon Musk bardzo szybko zareagował. Za pośrednictwem serwisu Twitter odpowiedział, że usługa Starlink już działa na Ukrainie, a więcej terminali pojawi się wkrótce. Na razie miliarder nie zdradził więcej informacji na ten temat.

SpaceX posiada na niskiej orbicie okołoziemskiej tysiące satelitów Starlink. Urządzenia zapewniają dostęp do internetu satelitarnego. Takie rozwiązanie pozwoli Ukrainie zachować łączność z siecią, nawet gdy ukraińska infrastruktura internetowa zostanie uszkodzona podczas ataków Rosji.

Przypomnijmy, Starlink to telekomunikacyjny system satelitarny, którego celem jest zapewnienie dostępu do internetu na całym świecie, szczególnie na obszarach wiejskich i pozbawionych dostępu do szybkiego łącza szerokopasmowego. Pierwsze satelity od SpaceX trafiły na niską orbitę okołoziemską w maju 2019 roku, a kosmiczna firma Elona Muska regularnie wysyła kolejne urządzenia w kosmos. Ostatni lot na orbitę, podczas którego na pokładzie rakiety Falcon 9 na orbitę wyniesiono 50 Starlinków, odbył się w piątek, 25 lutego. Pisaliśmy o nim tutaj.

Usługa Starlink obecnie jest dostępna w wybranych regionach świata. Do korzystania z niej potrzeba specjalnego zestawu, składającego się m.in. z niewielkiej anteny satelitarnej na wysięgniku oraz routera. Jak zapewnia sam SpaceX, jej "użytkownicy mogą spodziewać się prędkości pobierania między 100 Mb/s a 200 Mb/s oraz opóźnień na poziomie 20 ms w większości lokalizacji".

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie