Elon Musk podaje szczegóły lotu na Marsa. SpaceX coraz bliżej przełomu

Elon Musk
Elon Musk
Źródło zdjęć: © TED Conference, Flickr (CC BY-NC 2.0) | TED Conference, Flickr (CC BY-NC 2.0)

02.09.2020 14:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie od dziś wiadomo, że Elon Musk marzy o kolonizacji Marsa. Był to w końcu główny powód założenia SpaceX. W czasie ostatniego wystąpienia opowiedział szczegółowo o planach kolonizacji oraz największych zagrożeniach, jakie czekają na astronautów.

Podczas poniedziałkowego (31 sierpnia) wirtualnego szczytu Humans to Mars, dyrektor generalny SpaceX, Elon Musk, przedstawił swoje wielkie ambicje zbudowania samowystarczalnego miasta na Marsie do roku 2050. Podzielił się również swoimi głównymi obawami na temat niebezpieczeństw, z jakimi będą musieli zmierzyć się koloniści. 

- Myślę, że dotarcie na Marsa nie jest kwestią podstawową - powiedział podczas wydarzenia, cytowany przez CNBC. - Podstawową kwestią jest zbudowanie bazy, czyli samowystarczalnego miasta na Marsie. Chcę jednak podkreślić, że jest to bardzo niebezpieczna misja. Jest szansa, że koloniści nie przeżyją, a na pewno będzie to bardzo trudne. 

O planach budowy miasta na Marsie, Elon Musk wspominał już kilka miesięcy temu. Podstawowym problemem jest dostarczenie zarówno pasażerów, jak i odpowiedniej ilości ładunku, by rozpocząć budowę. 

Statek, który zabierze ludzi na Marsa

Budowa marsjańskiego miasta przy użyciu statku kosmicznego byłaby przedsięwzięciem o niespotykanej dotąd skali. Z tego względu w SpaceX trwają prace nad zupełnie nowym statkiem kosmicznym, który będzie w stanie pomieścić 100 ton ładunku oraz 100 pasażerów podczas pojedynczego lotu. 

Jeszcze w zeszłym roku Musk informował o tym, że potrzebne będzie "tysiące" takich statków, jednak w poniedziałek zauważył, że SpaceX robi duże postępy. "Teraz możliwości produkcyjne SpaceX są o wiele większe niż w zeszłym roku, więc możemy szybko produkować więcej statków", dodaje miliarder. 

Pierwsze testy prototypu rakiety, która zabierze ludzi na Marsa SpaceX ma już za sobą. Musk jednak zapowiedział, że firmę czeka jeszcze "setki misji bezzałogowych, zanim będziemy przewozić ludzi". Wiele przyszłych prototypów jest już w budowie, podobnie jak Super Heavy - gigantyczny wzmacniacz rakietowy przeznaczony do wystrzelenia statku kosmicznego na Marsa.

SpaceX nadal zbiera prywatne fundusze na swoje programy, a ostatnio firma zażądała prawie 2,1 miliarda dolarów w ramach inwestycji kapitałowej. Fundusze kapitałowe SpaceX w ciągu ostatnich dwóch lat wyniosły około 3,75 miliarda dolarów, a ich wycena podobno wzrosła do 46 miliardów dolarów.

W najbliższych latach SpaceX planuje misje załogowe na Księżyc, a pierwsza wyprawa na Marsa ma odbyć się nie wcześniej niż w latach 30. XXI wieku. Musk ma nadzieję, że w latach 50. XXI wieku na Czerwonej Planecie będzie działać już samowystarczalna placówka.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (69)
Zobacz także