Trwa ładowanie...
d3or40z

Elon Musk i SpaceX znowu tworzą historię. Pierwszy taki lot od 60 lat

Po raz kolejny firma SpaceX zapisała się w historii Stanów Zjednoczonych. Falcon 9 jest pierwszą rakietą, która po 60 latach wystrzeliła satelitę na orbitę polarną z przylądka Canaveral na Florydzie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rakieta Falcon 9.
Rakieta Falcon 9. (Pixabay)
d3or40z

Elon Musk odniósł kolejny sukces. Tym razem jego firma SpaceX przy pomocy rakiety Falcon 9 wystrzeliła satelitę SAOCOM-1B na orbitę polarną, czyli orbitę satelity rozciągającą się pomiędzy biegunem północnym i południowym. Umieszcza się na niej m.in. satelity rozpoznawcze (znane również jako szpiegowskie) oraz satelity meteorologiczne.

Elon Musk i SpaceX wspierają władze Argentyny

Satelita o nazwie SAOCOM-1B będzie służył argentyńskim władzom. Został wyposażony w radar wspierający monitorowanie i przewidywanie katastrof naturalnych w Argentynie. Razem z satelitą na orbitę zostały wystrzelone dwa mniejsze ładunki - Tyvak-0172 i GNOMES-1 PlanetiQ.

d3or40z

Większość rakiet wystrzeliwanych z przylądka Canaveral przemieszcza się na wschód nad oceanem, Falcon 9 musiał jednak skręcić w kierunku południowym, aby dotrzeć na orbitę polarną. Taka trajektoria lotu sprawiała, że lot rakiety mogli podziwiać mieszkańcy Florydy. Niestety utrudniały to niesprzyjające warunki pogodowe, a szczególnie burze.

Buzz Aldrin oglądał lot Falcon 9

Na historyczny start uwagę zwrócił mieszkający na Florydzie Buzz Aldrin, czyli legendarny członek misji Apollo 11, biorący udział w pierwszym lądowaniu na Księżycu. Na swoim Twitterze zamieścił zdjęcia przedstawiające start rakiety Falcon 9.

d3or40z

Podziel się opinią

Share
d3or40z
d3or40z
Więcej tematów