Efekt współpracy polsko-czeskiej. Oto Taktyczny Pojazd Wielozadaniowy

Huta Stalowa Wola zaprezentowała nowy pojazd dla służby mundurowych
Huta Stalowa Wola zaprezentowała nowy pojazd dla służby mundurowych
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Huta Stalowa Wola
Adam Gaafar

28.04.2022 18:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Huta Stalowa Wola po raz pierwszy zaprezentowała na targach POLSECURE w Kielcach Taktyczny Pojazd Wielozadaniowy 4×4. Konstrukcja powstała z myślą o wojsku, straży granicznej i policji.

TPW jest pojazdem terenowym w układzie napędowym 4x4. Producent zapewnia, że charakteryzuje się on wysoką mobilnością. Serwis InfoSecurity24 podaje, że prace nad pojazdem były prowadzone od 2020 r. we współpracy z czeską Tatrą. Jakie są możliwości tej konstrukcji?

Pojazd terenowy dla służb mundurowych

TPW jest przystosowany do jazdy w trudnych warunkach terenowych, a jego obszerna kabina może pomieścić do ośmiu osób wraz z wyposażeniem. HSW wskazuje, że konstrukcja dachu pozwala na zamontowanie dodatkowego wyposażenia (może to być na przykład stanowisko strzeleckie lub system obserwacyjny).

Jest to nowoczesna konstrukcja z kabiną opancerzoną w układzie 4×4, która może być wykorzystana w ciężkich warunkach operacyjnych. Pojazd stanowi najnowszą propozycję Huty Stalowa Wola do szerokiego wykorzystania, np. do transportu sprzętu i ludzi zapewniając jednocześnie wysoką mobilność i wymagany poziom bezpieczeństwa. Parametry techniczne prezentowanego wozu 4×4 spełnią wymogi formacji takich jak Straż Graniczna, Policja czy Żandarmeria Wojskowa.

Bartłomiej Zając Prezes Zarządu Huty Stalowa Wola S.A

Pojazd może rozwijać prędkość do 110 km/h i jest w stanie pokonać na pełnym baku dystans 650 km. Bazę dla TPW stanowi podwozie ciężarówki Tatra T815-7 (Czesi odpowiadają również za opracowanie zespołu napędowego). Pojazd będzie produkowany w Polsce przez HSW, z czego częściowo w fabryce autobusów Autosan.

Ważący 18 ton TPW jest porządnie opancerzony. Ochrona balistyczna kabiny ma poziom 2, a więc wytrzyma ostrzał pociskami przeciwpancernymi kal. 7,62 mm. Jak czytamy na łamach serwisu Dziennik.pl, pojazd wytrzyma również wybuch miny przeciwpiechotnej, a jego wyposażenie obejmuje system ochrony przed bronią ABC (atomową, biologiczną i chemiczną). Co więcej, TPW może służyć jako platforma dla zestawów ppk (przeciwpancernych pocisków kierowanych), stając się tym samym lekkim niszczycielem czołgów.

Adam Gaafar, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (56)