Dzwonnik biały. Ptak głośniejszy niż startujący samolot [Zobacz nagranie]
Ptak ważący nie więcej niż ćwierć kilograma w trakcie godów śpiewa tak głośno, że byłby w stanie zagłuszyć startujący samolot. Wszystko po to, aby wzbudzić zainteresowanie znajdujących się w pobliżu samiczek.
Dzwonnik biały to gatunek żyjący w górzystych lasach Amazonii, w północnej Brazylii. Według ornitologów jest to najgłośniejszy ptak świata, którego wołanie godowe osiąga nawet 125 decybeli.
Warto zaznaczyć, że natężenie dźwięku startującego odrzutowca to 120 decybeli. Porównanie pozwala uzmysłowić sobie, jak głośny potrafi być dzwonnik biały. Jest to o tyle zaskakujące, że tak głośny dźwięk wydobywa się z gardła ptaka, którego waga nie przekracza ćwierć kilograma.
Poprzedni rekordzista
Dotychczas za najgłośniejszego ptaka uważano bławatkowca krzykliwego, którego wołanie osiąga około 116 decybeli. Pomiary wykonane przez Mario Cohn-Haft z Instituto Nacional de Pesquisas da Amazônia w Brazylii i zespół pracujących z nim naukowców dowiodły jednak, że tytuł najgłośniejszego ptaka należy się właśnie dzwonnikowi białemu.
Dzwonnik biały jest nie tylko głośniejszy, ale posługuje się dwoma rodzajami piosenek. To, co zdziwiło naukowców, to również fakt, że ptak najgłośniej śpiewał, kiedy w jego pobliżu znajdowały się samiczki. Wcześniej badacze uważali, że najgłośniejsza ptasia komunikacja ma miejsce w przypadku dużych odległości.
Ewolucja zachowań ptaków
Zdaniem naukowców badanie pozwala w nowy sposób spojrzeć na interakcje społeczne u ptaków oraz na to, w jaki sposób selekcja partnerów seksualnych (gdy samce rywalizują ze sobą o względy samicy) może napędzać ewolucję dziwnych zachowań godowych np. bardzo głośnego śpiewu.
Naukowcy planują kontynuować badania nad dzwonnikiem białym. Tym razem chcą sprawdzić, w jaki sposób niewielki ptak jest w stanie śpiewać tak głośno. Ich zainteresowanie wzbudziły rozwinięte i mocne żebra oraz mięśnie brzucha.