Trwa ładowanie...
d2mpahy

Naukowcy uczą ptaki śpiewania piosenek. Wszczepiają je w ich mózgi

Zięby uczą się śpiewać, naśladując zasłyszane piosenki. Naukowcy z University of Texas Southwestern sprawili jednak, że ptaki te zaśpiewały melodie, których nigdy wcześniej nie słyszały. Badacze wszczepili je do mózgów tych zwierząt.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Naukowcy uczą ptaki śpiewania piosenek. Wszczepiają je w ich mózgi.
Naukowcy uczą ptaki śpiewania piosenek. Wszczepiają je w ich mózgi. (Wikimedia Commons CC BY-SA, Fot: algirdas)
d2mpahy

Naukowcy w swoim eksperymencie wstawili geny do znajdujących się w mózgach ptaków neuronów, odpowiadających za umiejętność śpiewania. Zrobili to poprzez naświetlanie odpowiednich neuronów – czym dłużej wystawiali neuron na ekspozycje światła, tym dłuższa była poszczególna sylaba w piosence, którą "uczyli" ptaka.

"Po raz pierwszy udało nam się rzeczywiście znaleźć obszary mózgu, które kodują wspomnienia o cechach behawioralnych, czyli takie wspomnienia, których używamy, żeby coś naśladować – niezależnie czy to mowa ptaka, czy gra na fortepianie." – powiedział jeden z badaczy, Todd Roberts.

Czytaj też: Zmutowane rekiny. W morzach coraz więcej dwugłowych bestii

Fabrykowanie ludzkich wspomnień

Badania te nie oznaczają oczywiście, że możemy wszczepiać ludziom wspomnienia. To cały czas wizja rodem z sci-fi. Mogą one jednak pomóc w identyfikacji części ludzkiego mózgu, odpowiadających za mówienie i wydawanie dźwięków.

Czytaj też: Wystarczy próbka krwi. Nowy sposób badania rozpozna 20 nowotworów

Źródło: Futurism.com, Newscientist.com

d2mpahy

Podziel się opinią

Share
d2mpahy
d2mpahy
Więcej tematów