Naukowcy uczą ptaki śpiewania piosenek. Wszczepiają je w ich mózgi

Zięby uczą się śpiewać, naśladując zasłyszane piosenki. Naukowcy z University of Texas Southwestern sprawili jednak, że ptaki te zaśpiewały melodie, których nigdy wcześniej nie słyszały. Badacze wszczepili je do mózgów tych zwierząt.

Naukowcy uczą ptaki śpiewania piosenek. Wszczepiają je w ich mózgi
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY-SA | algirdas

02.12.2019 | aktual.: 03.12.2019 13:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy w swoim eksperymencie wstawili geny do znajdujących się w mózgach ptaków neuronów, odpowiadających za umiejętność śpiewania. Zrobili to poprzez naświetlanie odpowiednich neuronów – czym dłużej wystawiali neuron na ekspozycje światła, tym dłuższa była poszczególna sylaba w piosence, którą "uczyli" ptaka.

"Po raz pierwszy udało nam się rzeczywiście znaleźć obszary mózgu, które kodują wspomnienia o cechach behawioralnych, czyli takie wspomnienia, których używamy, żeby coś naśladować – niezależnie czy to mowa ptaka, czy gra na fortepianie." – powiedział jeden z badaczy, Todd Roberts.

Fabrykowanie ludzkich wspomnień

Badania te nie oznaczają oczywiście, że możemy wszczepiać ludziom wspomnienia. To cały czas wizja rodem z sci-fi. Mogą one jednak pomóc w identyfikacji części ludzkiego mózgu, odpowiadających za mówienie i wydawanie dźwięków.

Źródło: Futurism.com, Newscientist.com

Komentarze (1)