Działo przyszłości w Japonii. Pokazali je na nagraniu
Japońska Agencja ds. Technologii i Logistyki ds. Przejęć (ATLA) przeprowadziła test strzelania z nowoczesnego morskiego działa szynowego – czytamy na portalu DefenceBlog. Tzw. railgun to rozwiązanie, które może zrewolucjonizować ochronę okrętów przez zagrożeniami z powietrza i morza.
18.10.2023 | aktual.: 17.01.2024 17:57
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Testowany przez Japończyków system działa szynowego to najnowocześniejsza tego typu broń na świecie. DefenceBlog wyjaśnia, że sprzęt korzysta z pocisków, których możliwości przewyższają konwencjonalną artylerię. Prace nad railgunem obrazują chęć zwiększenia zdolności obronnych japońskich maszyn na morzu.
Pomyślny test nowoczesnej broni w Japonii
"To kluczowy moment w rozwoju technologii dział szynowych do zastosowań morskich" – czytamy. Różnica w działaniu nowoczesnej broni polega przede wszystkim na zastosowaniu prądu i elektromagnesu do wystrzeliwania pocisku
W konwencjonalnej artylerii do wystrzału wykorzystywana jest wybuchowa mieszanka chemiczna, która wywołuje zapłon. Sprężony gaz w takiej amunicji powoduje, że pocisk opuszcza armatę – zwykle generując przy tym duży hałas.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Elektromagnetyczne działo szynowe upraszcza proces wystrzeliwania pocisków z artylerii, ale też zwiększa wydajność podczas ataku. Zastąpienie technologii opartej na prochu wiąże się przede wszystkim z oszczędnością środków finansowych, a ponadto umożliwia zwiększenie donośności wystrzeliwanych pocisków.
Dziś wiadomo, że Japonia dysponuje bronią szynową, która jest zdolna do obsługi pocisków o masie 320 g. Do jej wystrzału wykorzystywana jest energia ładowania na poziomie 5 MJ, choć w przyszłości ma ona zostać zwiększona do 20 MJ, co przyczyni się do zwiększenia wydajności (prędkości pocisku i zasięgu).
Na ten moment pociski z railguna osiągają w momencie wystrzału prędkość 6,5 Ma (2230 m/s). Wytrzymałość japońskiej broni szynowej szacuje się natomiast na ponad 120 wystrzelonych nabojów. Japonia zamierza montować działa elektromagnetyczne na okrętach (m.in. na niszczycielach), aby zwiększyć ich zdolności obronne przed zagrożeniami powietrznymi (przede wszystkim przed pociskami hipersonicznymi). Trwają dalsze prace rozwojowe dotyczące zwiększenia wydajności i użyteczności nowoczesnego działa.
Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski