Dystans społeczny skuteczny w walce z koronawirusem. Naukowcy podają konkretne liczby

Dystans społeczny skuteczny w walce z koronawirusem. Naukowcy podają konkretne liczby
Źródło zdjęć: © Flickr

03.08.2020 11:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Koronawirus wciąż zbiera śmiertelne żniwo na całym świecie. W celu zahamowania rozprzestrzeniania się pandemii, naukowcy zalecają utrzymywanie dystansu społecznego. Najnowsze badania wykazały, że takie rozwiązanie przynosi pozytywne efekty.

Pandemia koronawirusa nie zwalnia tempa. Na całym świecie potwierdzono już ponad 18 milionów przypadków zachorowań na COVID-19. W trakcie oczekiwań na skuteczną szczepionkę przeciwko SARS-CoV-2, naukowcy opracowują kolejne metody, dzięki którym możemy zahamować rozprzestrzenianie się infekcji. Do najpopularniejszych z nich nadal należą maseczki ochronne oraz utrzymywanie dystansu społecznego.

Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z University of Texas MD Anderson Cancer Center w Houston wykazały, że polityka dystansowania społecznego skutecznie wpływa na ograniczanie transmisji wirusa SARS-CoV-2.

Eksperci przeanalizowali dane ze 134 różnych krajów na świecie. Wystarczające wyniki udało się uzyskać dla 46 państw z krajową polityką dystansowania społecznego, 74 państw bez takiej polityki oraz 14 z polityką regionalną. Okazało się, że w krajach, w których ludzie przestrzegają fizycznego dystansu, a także nie dopuszcza się do spotkań w dużych grupach, wykazano znacznie większe spadki transmisji wirusa, niż w pozostałych.

Naukowcy nie zaobserwowali znaczących różnic pomiędzy krajami prowadzącymi politykę regionalną oraz tymi, w których polityka dystansowania społecznego nie obowiązuje.

Widać efekty

Według wyliczeń ekspertów, polityka dystansowania społecznego przyjęta w 46 krajach zapobiegła aż 1,57 mln nowych przypadków COVID-19 w ciągu zaledwie dwóch tygodni. Taki wynik stanowi zmniejszenie liczby nowych zarażeń o 65 procent.

Naukowcy pokusili się także o analizę sytuacji w każdym z 50 amerykańskich stanów. W badaniach wzięli pod uwagę nowe przypadki zachorowań na COVID-19 przed i po wprowadzeniu przez władze polityki dystansowania społecznego. W 47 stanach, w których obowiązują owe restrykcje, zaobserwowano większe spadki transmisji wirusa, niż w pozostałych trzech.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (170)