Duch Kijowa. Ukraińcy pokazali nowe selfie
Od momentu rozpoczęcia brutalnej inwazji Rosji na Ukrainę w sieci pojawiło się sporo informacji o tzw. Duchu Kijowa, czyli pilocie myśliwca MiG-29, który sieje postrach wśród Rosjan i strąca ich samoloty oraz helikoptery. Ukraińskie Siły Powietrzne opublikowały nawet selfie, które ma rzekomo przedstawiać słynnego lotnika.
Nie wiadomo, czy wszystkie historie o Duchu Kijowa są prawdziwe, czy raczej należą do kategorii miejskich legend. Nie zmienia to faktu, że świadomość istnienia bohaterskiego pilota myśliwca MiG-29, który do tej pory rzekomo strącił 49 rosyjskich samolotów i helikopterów (takie dane przekazał m.in. KyivPost), może być pokrzepiająca dla walczących Ukraińców i jednocześnie budzić niepokój wśród rosyjskich pilotów.
Duch Kijowa pokazany na nowym zdjęciu
Według różnych źródeł, Ducha Kijowa od początku wojny, która rozpoczęła się 24 lutego 2022 r., zestrzelił m.in. kilka myśliwców Su-35, Su-27, MiG-29, samolot transportowy Ił-76 czy samolot szturmowy Su-25. Ukraińskie Siły Powietrzne cały czas dostarczają informacji o nowych osiągnięciach Ducha Kijowa. W piątek, 10 marca zamieściły nawet zdjęcia, które miały przedstawiać pilota, ale jak się szybko okazało, były to zdjęcia z 2019 r., pokazujące ukraińskich pilotów podczas testów francuskich hełmów.
Kolejnego dnia, do sieci trafiło nowe zdjęcie, które ma przedstawiać rzekomego Ducha Kijowa, tym razem podczas jednej z misji bojowych. Do zdjęcia dodano wymowny podpis: "Cześć, okupancie! Lecę po twoją duszę". Nie wiadomo, czy fotografia jest prawdziwa. Nie zmienia to jednak faktu, że Ukraińcy dobrze radzą sobie z zestrzeliwaniem kolejnych, rosyjskich maszyn.
Zgodnie z dostępnymi informacjami, Duch Kijowa pilotuje myśliwiec MiG-29. Jest to myśliwiec fontowy, zaprojektowany i wyprodukowany przez biuro konstrukcyjne MiG. Maszynę po raz pierwszy oblatano w 1977 r., a jej masowa produkcja rozpoczęła się w 1983 r. Myśliwiec o długości ponad 17 m, wysokości 4,73 m, którego skrzydła mają rozpiętość 11,35 m, może wznosić się w powietrze z prędkością 330 m/s i poruszać się z maksymalną prędkością około 2,3 Ma (2445 km/h).
W uzbrojeniu MiG-29 znajduje się m.in. działko GSz-301. Maszyna (w zależności od wersji) posiada również sześć lub dziewięć zewnętrznych punktów uzbrojenia, których łączyn udźwig wynosi odpowiednio 2000 kg i 5500 kg. Dzięki nim MiG-29 może przenosić np. pociski powietrze-powietrze średniego zasięgu R-27, pociski rakietowe krótkiego zasięgu R-73 czy bomby lotnicze.