Drukarki 3D wykorzystane do budowy szkół. Działają ekspresowo

Drukarki 3D wykorzystane do budowy szkół. Działają ekspresowo

Budynki z druku 3D
Budynki z druku 3D
11.07.2021 12:44

Drukarki 3D to sprzęt, który znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Ich rozwój w ostatnich latach jest imponujący. Pewne przedsiębiorstwo wykorzystuje je do budowy szkół w Afryce. Proces jest szybki i ekonomiczny.

Wielu kojarzy, że drukarki 3D mogą być wykorzystywane do produkowania drobnych elementów, choćby wykorzystywanych w gospodarstwie domowym. Co jakiś czas docierają do nas informacje o tym, że da się przy ich pomocy wyprodukować produkty wykorzystywane w medycynie. A co jeśli zwiększymy skalę i zaczniemy przy ich pomocy produkować klasy szkolne?

Firma 14Trees skorzystała z technologii druku 3D, by wybudować szkołę w Malawi. Dzięki współpracy wspomnianej firmy z CDC Group i LafageHolcim, lokalne dzieci mogą cieszyć się dostępem do edukacji.

Do budowy ścian takiej szkoły wykorzystywane są gigantyczne drukarki 3D. Do tak powstałych elementów monterzy mocują okna, drzwi, dachy i kompletne wyposażenie. Ściana jest drukowana w ciągu 18 godzin, a koszty budowy budynku są niższe niż w przypadku klasycznej budowy. Co ważne, jest to także rozwiązanie ekologiczne.

Szkoła w Malawi nie jest jedyną. To dopiero początek projektu. Kolejne budynki mają powstać między innymi w Zimbabwe i Kenii.

Być może do budowy domu w Europie nadal chętniej wykorzystywać się będzie klasyczne metody budownictwa, ale jak widać nowoczesne technologie mogą znaleźć zastosowanie tam, gdzie komforty użytkowania jest cechą mniej istotną i znacznie większy nacisk kładzie się na redukcję kosztów i czasu realizacji przedsięwzięcia.

Trzeba jednak zauważyć, że sama technologia może posłużyć również do budowy domów mieszkalnych. Firma posiada takie projekty w swojej ofercie.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)