Drugi stopień alarmowy BRAVO-CRP w całej Polsce. Premier Morawiecki podpisał zarządzenie

Drugi stopień alarmowy BRAVO-CRP w całej Polsce. Premier Morawiecki podpisał zarządzenie

Drugi stopień alarmowy BRAVO-CRP w całej Polsce. Premier Morawiecki podpisał zarządzenie
Źródło zdjęć: © YouTube
09.07.2020 17:19, aktualizacja: 09.07.2020 17:42

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające w całej Polsce drugi stopień alarmowy BRAVO-CRP. Jak informuje MSWiA, celem decyzji jest przeciwdziałanie zagrożeniom w cyberprzestrzeni, które są związane z II turą wyborów prezydenckich.

Stopień BRAVO-CRP będzie obowiązywać w całym kraju od piątku 10 lipca, od godziny 00:01, do poniedziałku 13 lipca, do godziny 23.59. Głosowanie w II turze wyborów prezydenckich odbywać się będzie w niedzielę 12 lipca.

Drugi drugi stopień alarmowy CRP w czterostopniowej skali, został wprowadzony na podstawie przepisów ustawy z dnia 10 czerwca 2016 roku o działaniach antyterrorystycznych. Identyczna decyzja została podjęta również dwa tygodnie temu, przed pierwszą turą wyborów. Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. Co oznacza ten, który zacznie obowiązywać od piątku?

BRAVO-CRP. Co oznacza?

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wyjaśnia, że zadania organów państwa w przypadku wprowadzenia stopnia alarmowego CRP są określone przez odpowiednie rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 25 lipca 2016 roku. Na jego mocy, w czasie obowiązywania stopnia BRAVO-CRP, wzmożone jest m.in. monitorowanie stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub tych wchodzących w skład infrastruktury krytycznej.

Ponadto, monitorowane i weryfikowane jest również, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.

Zgodnie z rozporządzeniem w przypadku wprowadzenia stopnia BRAVO-CRP realizowane są także m.in. następujące przedsięwzięcia:

  • Sprawdzanie dostępności usług elektronicznych.
  • Zapewnienie dostępności w trybie alarmowym personelu odpowiedzialnego za bezpieczeństwo systemów.
  • Wprowadzenie całodobowych dyżurów administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.
  • Informowanie personelu instytucji o konieczności zachowania zwiększonej czujności.

- Bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopnia uzależnione jest nie tylko od działania właściwych służb, ale też od czujności obywateli. W przypadku zauważania czegoś niepokojącego należy poinformować o tym Policję lub Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego - czytamy na stronie MSWiA.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (325)