Domowe sposoby na oszczędzanie wody

Niezależnie od tego, czy bardziej zależy nam na ochronie środowiska, czy na mniejszych rachunkach - oszczędzanie wody zawsze jest dobrym pomysłem. O tym, że zużycie wody spadnie, kiedy zdecydujemy się na branie prysznica, zamiast kąpieli w wannie, wiedzą wszyscy. Przygotowaliśmy więc 10 mniej popularnych, ale skutecznych sztuczek, które pomogą w łatwy sposób zmniejszyć wykorzystanie wody w domu.

Domowe sposoby na oszczędzanie wody
Źródło zdjęć: © © Andrey Kuzmin - Fotolia.com

1. Wodę do zmywania naczyń podgrzewaj w mikrofalówce
Ciepła woda z sieci wodociągowej jest przynajmniej o kilkanaście złotych za metr sześcienny droższa niż zimna. Jeśli zmywamy naczynia ręczne, warto zrobić to nie pod bieżącą wodą, a w misce lub zlewie z zatkanym odpływem. Wtedy nie tylko zużyjemy mniej wody ogółem, ale będziemy mogli do podgrzania wymaganej ilości użyć mikrofalówki –. na pewno wyjdzie dużo taniej!

2. Schładzaj wodę lodem
Jeśli lubisz czasem orzeźwić się szklanką zimnej wody z kranu lub też potrzebujesz jej do innych celów - zapewne wiesz ile czasu po odkręceniu kurka leci jeszcze niedostatecznie schłodzona ciecz. Kiedy czekamy na jej odpowiednią temperaturę - licznik cały czas pracuje. Zamiast puszczać bez żadnego sensu wodę do odpływu - lepiej nabrać ją w naczynie i dodać kilka kostek lodu. Można także trzymać butelkę wody przez cały czas w lodówce. Efekt ten sam, a zużycie spada.

3. Zlikwiduj nieszczelności i przecieki
Sprawdź stan liczników wody przed snem, a następnie zrób to samo po przebudzeniu się rano. Jeśli nikt z domowników nie używał wody, a licznik pokazuje inną wartość niż poprzednio - można spodziewać się, że gdzieś w naszej instalacji nastąpił wyciek. Sprawdźmy, czy nie kapie żaden kran, a jeśli tak - koniecznie wymieńmy uszczelki. Przez cały rok, jeden kapiący kran potrafi zużyć nawet 1. 000 litrów wody! Z jeszcze większą uwagą powinniśmy sprawdzić, czy nie przecieka nam spłuczka w toalecie. Często jest to niewidoczne, a woda sączy się przez cały czas. Najłatwiejszym sposobem, aby to skontrolować jest wrzucenie do zbiornika specjalnej kolorowej kostki odświeżającej. Kiedy zacznie się rozpuszczać - woda zabarwi się i bez trudu zobaczymy wyciek.

4. Zabezpiecz rury przed utratą ciepła
Po odkręceniu ciepłej wody musisz długo czekać, aż rzeczywiście będzie ciepła? Jest na to sposób. Jeśli rury wodociągowe nie są wkute w ściany, można tanio zabezpieczyć je przed wytracaniem temperatury. W marketach budowlanych dostępne są specjalne otuliny termoizolujące, które w prosty sposób można założyć samemu. Instalujemy je na przewodach ciepłej wody - dzięki temu woda wewnątrz dłużej zachowuje swoją temperaturę i po odkręceniu kranu nie musimy czekać, aby się nagrzała.

5. Używaj zmywarki
Pełna zmywarka zużyje mniejszą ilość wody, niż my sami podczas mycia ręcznego. Trzeba jednak pamiętać, że słowo "pełna" jest tu kluczowe. Planujmy mycie tak, aby nie włączać zmywarki, jeśli zostaje w niej jeszcze dużo miejsca na naczynia. Warto także zwracać uwagę na dobór odpowiedniego programu. W większości przypadków urządzenia te radzą sobie z zabrudzeniami już na najkrótszych trybach pracy. Ta sama zasada dotyczy także pralki - bardziej ekonomiczne jest wstawianie większej ilości prania.

6. Zmuś swoją toaletę, aby zużywała mniej wody
Jest na to kilka sposobów. Większość spłuczek posiada drobną możliwość regulacji poziomu napełnienia zbiornika. Po zdjęciu pokrywy wystarczy przesunąć pływak o kilka stopni w dół i gotowe. Można również zainstalować spłuczkę z dwustopniowym przyciskiem, lub funkcją STOP. Jest też inny sposób, aby sobie z tym poradzić. Do zbiornika można wstawić zakręconą butelkę, napełnioną wodą i piaskiem. W ten sposób zmniejszamy ilość miejsca, które zazwyczaj wypełnia się wodą, a więc zmniejszamy też rachunki.

7. Pierz w zimnej wodzie
Oczywiście nie każde plamy pozwalają na zastosowanie takiego zabiegu, jednak jeśli chcemy tylko odświeżyć ubrania, nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać chłodniejszej wody. Oprócz oszczędności energii, płyną z tego dodatkowe korzyści: tkanina dłużej zachowa jakość i kolory.

8. Używaj spłuczki tylko wtedy, kiedy to niezbędne
Nie mówimy tu oczywiście o radykalnych metodach oszczędzania na spłukiwaniu wody w toalecie. Należy jednak pamiętać, że to właśnie tu zużywa się do 4. proc. całej wody wykorzystywanej w gospodarstwie domowym - warto więc czasem zastanowić się, czy na pewno rozsądnie korzystamy ze spłuczki. Nie wyrzucajmy do muszli chusteczek lub innych śmieci, które akurat mamy pod ręką. Nawet jeśli tak jest nam wygodniej, to w dłuższej perspektywie na pewno nie wyjdzie nam to na dobre.

9. Zainstaluj perlatory
W sklepach są dostępne perlatory, czyli specjalne końcówki kranów, które napowietrzają strumień wody i częściowo blokują jej przepływ. Dzięki takiej modyfikacji możemy liczyć na mniejsze zużycie w czasie mycia rąk lub naczyń. Zużycie wody spada, a skuteczność spłukiwania pozostaje na tym samym poziomie.

10. Nie używaj wody do rozmrażania
Bieżącą wodę często wykorzystuje się do rozmrażania mięsa, ryb lub innych produktów spożywczych. Pozostawienie odkręconej wody, która je ogrzewa to jednak najdroższe rozwiązanie z możliwych. Idealnym sposobem jest po prostu wyjęcie potrawy z zamrażarki odpowiednio wcześniej i pozostawienie w temperaturze pokojowej lub w lodówce. Jeśli jednak zależy nam na czasie - mimo wszystko dużo taniej wyjdzie nam użycie mikrofalówki z funkcją rozmrażania.

Źródło: PŻ, WP.PL

pż/jg/gb

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)