Do Szczecina przypłynął jeden z największych żaglowców świata. To pierwszy raz kiedy Juan Sebastian de Elcano zawitał do Polski.

Do Szczecina przypłynął jeden z największych żaglowców świata. To pierwszy raz kiedy Juan Sebastian de Elcano zawitał do Polski.

Do Szczecina przypłynął jeden z największych żaglowców świata. To pierwszy raz kiedy Juan Sebastian de Elcano zawitał do Polski.
Źródło zdjęć: © Getty Images
12.06.2019 21:57, aktualizacja: 13.06.2019 06:16

Duma hiszpańskiej floty pojawiła się po raz pierwszy w Polsce. Panie i Panowie, przed wami "Juan Sebastian de Elcano", jeden z największych i najpiękniejszych żaglowców na świecie.

W Szczecinie, w środę 12 czerwca 2019 roku, po południu przy porcie zrobiło się bardzo tłoczno. Tłum ciekawskich ludzi ujrzał jeden z największych i najpiękniejszych żaglowców na świecie, "Juan Sebastian de Elcano". Wszystko w ramach Dni Morza 2019, które zaczynają się w piątek 14 czerwca 2019 roku i trwają przez cały weekend. Żaglowiec zostanie do poniedziałku oraz otworzy swój pokład dla zwiedzających.

- Staraliśmy się o to przez 13 lat. Po 13 latach w końcu mamy go przy swoich nabrzeżach. To dla mnie wyjątkowe wydarzenie, aż mnie zatkało na chwilę, kiedy wpływał. To jeden z najpiękniejszych i największych żaglowców szkolnych na całym świecie - mówi Jerzy Raducha, wicedyrektor Centrum Żeglarskiego w Szczecinie. - Jednostka prawie stuletnia. Duma hiszpańskiej marynarki wojennej. Jesteśmy niezmiernie dumni, że jest u nas. Naprawdę będzie co zwiedzać - dodaje.

Obraz
© Getty Images

Juan Sebastian de Elcano, co to właściwie za żaglowiec?

Został zbudowany w 1927 roku w Kadyksie w Hiszpanii i nazwany na cześć hiszpańskiego podróżnika Juana Sebastiána Elcano. Obsada statku składa się z 197 osób załogi stałej oraz 78 kadetów odbywających praktykę morską. Statek ten przepłynął najdłuższy dystans ze wszystkich pływających obecnie żaglowców - ponad 2,3 mln mil morskich.

Obraz
© elenitaconsciente.com

Jak informują organizatorzy, "Juan Sebastian de Elcano” jest okrętem szkoleniowym Królewskiej Hiszpańskiej Marynarki Wojennej. Ten czteromasztowy żaglowiec ma długość 113 metrów i jest czwartym najdłuższym żaglowcem na świecie. Oprócz tego, "Juan Sebastian de Elcano" ma na wyposażeniu dwie armaty służące do oddawania salw honorowych oraz cztery karabiny. Jednostka pięknie wygląda zwłaszcza po zmroku, gdy maszty podświetlane są w barwach narodowych Hiszpanii.

Kiedy można zwiedzać pokład statku?

Pokład będzie otwarty:

• środa 15.00-19.30
• czwartek 10.00-13.00 oraz 15.00-19.30
• piątek 10.00-13.00
• sobota 10.00-13.00 oraz 15.00-19.00
• niedziela 15.00-19.30.

Obraz
© Wikipedia

Jednostkę na nabrzeżu Bułgarskim w Szczecinie witali dziś mieszkańcy i m.in. przedszkolaki z PP "Żagielek", które przygotowały specjalny program artystyczny. Na nabrzeżu pojawił się także ambasador Hiszpanii w Polsce, Francisco Javier Sanabria Valderrama, którego powitała salwa honorowa.

Co ciekawe panujący obecnie upał w naszym kraju, zaskoczył samych Hiszpanów - "Jest naprawdę gorąco, nie spodziewaliśmy się tego" – mówi jeden z członków załogi żaglowca. Ktoś z was wybiera się na Dni Morza 2019 w Szczecinie, aby obejrzeć ten niesamowity żaglowiec oraz inne atrakcje?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)