Dlaczego warto studiować informatykę w Szczecinie?

Dynamicznie rozwijająca się branża IT to tylko jeden z powodów, dla których studenci wybierają informatykę. Powszechność kursów i szkoleń, a także duża liczba wydarzeń związanych z tym sektorem sprawiły, że popularność kierunku wzrosła w ostatnich latach. Nie inaczej jest w Szczecinie – mieście, które nie bez powodu kojarzone jest z branżą IT. Dlaczego warto studiować informatykę w stolicy województwa zachodniopomorskiego?

Dlaczego warto studiować informatykę w Szczecinie?
Źródło zdjęć: © 123RF

29.05.2019 | aktual.: 29.05.2019 16:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Atrakcyjność miasta jako ośrodka IT

Jak pokazują wyniki raportu przeprowadzonego przez Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) dla Urzędu Miasta w Szczecinie, aglomeracja ta jest jednym z najważniejszych ośrodków gospodarczych na północy kraju. To nie tylko centrum kulturalne północno-zachodniej Polski, ale także miasto akademickie. Co więcej, coraz prężniej działa tutaj sektor nowoczesnych usług dla biznesu (wśród których znajduje się też branża IT) – 43 centra zatrudniają ok. 5 600 pracowników. To, co wyróżnia krajobraz gospodarczy stolicy województwa zachodniopomorskiego to szeroka obsługa różnych procesów biznesowych i postęp w zakresie nowych technologii. Od 2016 roku, jak wskazuje raport ABSL "Usługi biznesowe w Szczecinie", we wspomnianym sektorze wzrosło zatrudnienie aż o 47%, co sprawia, że na chwilę obecną to jedna z gałęzi gospodarki, która napędza największy rozwój w regionie. Spośród wszystkich pracowników składających się na obszar nowoczesnych usług biznesowych 45% pochodzi właśnie z branży IT (to o 12 pp. więcej niż w skali całego kraju). Dane te niewątpliwie pokazują, jak ważną dziedziną jest technologia informatyczna na północy kraju. Wspomniana sytuacja spowodowana jest również m.in. bliskością Szczecina z Berlinem czy krajami nordyckimi, których firmy bardzo często wybierają stolicę województwa zachodniopomorskiego jako siedzibę swoich przedsiębiorstw. Stwarza to ogromne możliwości dla przyszłych absolwentów kierunków inżynierskich, zwłaszcza informatycznych.

Poszukiwany zawód na rynku pracy

Raport Barometr zawodów 2019 dla województwa zachodniopomorskiego wskazuje, że liczba osób bezrobotnych w tym regionie jest najniższa od 1999 roku. Tym samym, z każdym rokiem wzrasta też liczba zatrudnionych. Naturalnie liderem z najniższą stopą bezrobocia jest miasto Szczecin (2,7%), ale niewiele gorzej radzą sobie też mniejsze podregiony województwa. Ten sam raport wśród zawodów deficytowych (takich, na które jest największe zapotrzebowanie) wymienia m.in. analityków i testerów systemów teleinformatycznych, projektantów i administratorów baz danych czy programistów. Natomiast wśród profesji znajdujących się w równowadze znaleźli się także administratorzy stron internetowych, graficy komputerowi oraz technicy informatycy.

Oferta uczelni wyższych

Jednak nie sam rynek pracy jest czynnikiem, który sprawia, że warto studiować informatykę w Szczecinie. Ważnym punktem jest sama oferta uczelni wyższych, która zachęca do wyboru tego kierunku. Obok uczelni publicznych znanych w regionie, całkiem nieźle radzą sobie także ośrodki niepubliczne. W raporcie ABSL znalazła się m.in. Zachodniopomorska Szkoła Biznesu, która na kierunku informatyka na studiach I stopnia (więcej o studiach I stopnia w ZPSB można przeczytać na stronie https://www.zpsb.pl/studia-i-stopnia ma 4 specjalności. Ciekawym wyróżnikiem spośród nich jest m.in. specjalność game design, która skupia się na projektowaniu gier komputerowych. Na wspomnianym kierunku nie brakuje także zajęć poświęconych m.in. systemom mobilnym czy grafice komputerowej.

Trendy w szczecińskiej branży IT

Branża IT w Zachodniopomorskiem to przede wszystkim takie dziedziny jak bankowość, motoryzacja czy cyfryzacja przedsiębiorstw. W tych sektorach najprężniej działają specjaliści, tworząc innowacyjne rozwiązania informatyczne. Dzieje się tak dlatego, że to właśnie te obszary gospodarki w ostatnim czasie kładą największy nacisk na technologie i ich rozwój. Tworzone aplikacje czy systemy mają przeważnie za zadanie m.in. usprawnić automatyzację produkcji oraz wesprzeć zarządzanie firmą. Planując studia w Szczecinie, warto więc wziąć pod uwagę wszystkie wymienione czynniki – prognozy specjalistów pokazują, że sytuacja w sektorze IT w tym regionie z każdym rokiem będzie się polepszać.

Źródło artykułu:Informacja prasowa
wiadomościbrainlybranża it
Komentarze (0)