Trwa ładowanie...
d1501ov

Depresja i stany lękowe u starszych osób. Rozwiązaniem jest profil na Facebooku

Badania dotyczące wpływu mediów społecznościowych na zdrowie psychiczne nie są nowością. Większość z nich mówi o negatywnych konsekwencjach. Ostatnie doniesienia wskazują jednak, że profil na Facebooku może poprawić zdrowie starszych osób.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pozytywny wpływ Facebooka na zdrowie starszych osób.
Pozytywny wpływ Facebooka na zdrowie starszych osób. (Shutterstock.com)
d1501ov

Wyniki badań opublikowane w Journal of Computer - Mediated Communication odnosiły się do analizy danych z 2015 i 2016 roku. Tysiące dorosłych odpowiedziało na pytania dotyczące korzystania z mediów społecznościowych i ich oddziaływania na zdrowie psychiczne.

Naukowcy wykazali, że 63% osób, które korzystały z mediów społecznościowych znacznie rzadziej miało problemy ze zdrowiem psychicznym. Mowa tutaj przede wszystkim o depresji i stanach lękowych.

Pozytywny wpływ mediów społecznościowych na psychikę starszych osób został powiązany z łatwiejszym dostępem do informacji o zdrowiu i częstszymi kontaktami z dalszą rodziną.

d1501ov

Zaobserwowany efekt może usprawnić walkę ze stresem, którego wyższy poziom dotyczy przede wszystkim kobiet, czarnoskórych czy Hiszpanów. Jest on też obserwowany u osób niezamężnych, posiadających słabsze wykształcenie, niższy dochód czy niestabilną sytuację mieszkaniową.

Technologia może pomóc w walce o zdrowie psychiczne. Należy jednak wiedzieć, gdzie przebiega granica pomiędzy "zdrowym" używaniem mediów społecznościowych, a uzależnieniem.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d1501ov

d1501ov
d1501ov