Decyzja, która może zmienić bieg wojny. Mocarstwo udzieli pomocy Ukrainie?
Korea Południowa rozważy zasadność zakazu dostaw śmiercionośnej broni na Ukrainę – zapowiedział doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Chang Ho-jin. Jaki sprzęt i wyposażenie Ukraina mogłaby otrzymać od kraju, który według zestawienia Global Firepower dysonuje piątą najpotężniejsza armią świata?
20.06.2024 | aktual.: 20.06.2024 17:47
Chang Ho-jin dodał, że Seul potępia podpisaną w środę umowę Rosji i Korei Płn. o wzajemnej "natychmiastowej" pomocy militarnej. Do tej pory Korea Południowa wspierała Ukrainę jedynie pomocą humanitarną.
Korea Południowa zmieni podejście do wojny w Ukrainie?
– Rząd wyraża poważne zaniepokojenie i potępia podpisanie kompleksowej umowy o partnerstwie strategicznym między Koreą Północną a Rosją, która ma na celu wzmocnienie współpracy wojskowej i gospodarczej. Planujemy ponownie rozważyć kwestię wsparcia zbrojeniowego dla Ukrainy – powiedział Chang podczas briefingu prasowego w biurze prezydenckim.
Wyjaśnił, że Seul zachowa strategiczną dwuznaczność w odniesieniu do rodzajów broni, które mogłyby zostać dostarczone Kijowowi.
– Istnieje wiele opcji wsparcia bronią, niezależnie od tego, czy jest ona śmiercionośna, czy nie. Istnieje wiele rodzajów broni precyzyjnej, która nie jest zwykłą bronią śmiercionośną – powiedział Chang.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Południowokoreański polityk zwrócił również uwagę, że wszelka współpraca z Pjongjangiem, która bezpośrednio lub pośrednio wspiera rozwój militarny Korei Północnej, stanowi naruszenie sankcji wynikających z rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.
W związku z tym władze w Seulu nałożą dodatkowe restrykcje na cztery rosyjskie statki, pięć organizacji i osiem osób zaangażowanych w transfer broni i ropy naftowej między Rosją a Koreą Północną. Oprócz tego na listę produktów objętych kontrolą eksportu do Rosji wpisane zostaną kolejne 243 pozycje, co będzie oznaczało zakaz eksportu 1402 towarów, które mogą zostać potencjalnie wykorzystane na wojnie.
Jaką bronią cenną dla Ukraińców dysponuje Korea Południowa?
Korea Południowa jest znaczącym producentem amunicji artyleryjskiej, której od miesięcy brakuje Ukrainie. Szczególnie cenne mogłyby okazać się produkowane w tym azjatyckim kraju pociski kal. 155 mm. To standardowa amunicja wykorzystywana w wielu sprzętach NATO, jakie trafiły na front w ramach pomocy Ukrainie.
Co równie ważne, Korea Południowa posiada systemy z każdego z pięter obrony przeciwlotniczej - niskiego, średniego oraz górnego. Posiada m.in. przenośne przeciwlotnicze systemy rakietowe KP-SAM podobne do polskich Gromów czy Piorunów. Są produkowane od 2003 r. i mogą razić cele na dystansie do 7 km. Większe zagrożenie stanowią amerykańskie działa M163 VADS kal. 20 mm oraz południowokoreańskie działa K30 Biho wykorzystujące kal. 30 mm. Poza tym Korea Południowa posiada też szwedzkie holowane działa Bofors L-70 kal. 40 mm oraz najbardziej zaawansowane systemy KM-SAM Block-II (Cheongung II) i amerykańskie systemy Patriot, także w najnowszej wersji PAC-3.
Wśród ciężkiego sprzętu pancernego Korei Południowej należy wymienić przede wszystkim haubice samobieżne K9 Thunder z armatami L52 kal. 155 mm, a także czołgi K1, K1A2, M48 Patton, K2 Black Panther i kilka rodzajów czołgów poradzieckich.
Już w kwietniu Seul przekazał, że ramach wsparcia dla Ukrainy zobowiązuje się także do zapewnienia jej, począwszy od tego roku, średnio- i długoterminowego pakietu pomocowego o wartości 2,3 mld dol.