Czym jest gra Pokemon GO i dlaczego świat stracił dla niej głowę

Czym jest gra Pokemon GO i dlaczego świat stracił dla niej głowę
Źródło zdjęć: © WP

11.07.2016 11:23, aktual.: 11.07.2016 15:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeśli jeszcze nie biegasz po ulicach swojego miasta w poszukiwaniu Pokemonów, to jest naprawdę duża szansa, że za chwilę będziesz. Nowa gra Pokemon GO szturmem podbija serca i nastolatków i starszych.

Czym jest Pokemon GO?

Pokemon GO to gra mobilna stworzona przez Nintendo i Niantic Labs . Dostępna jest na Androida oraz iOS. Niestety obecnie mogą ją zainstalować tylko osoby, które mają konta w amerykańskim, japońskim, nowozelandzkim albo australijskim sklepie z aplikacjami. Gra wykorzystuje aparat smartfona oraz GPS i wygania nas z kanapy. Dosłownie, bo celem gry jest łapanie pokemonów znajdujących się gdzieś w okolicy.

Pokemon GO został udostępniony na początku lipca. Jego popularność najlepiej pokazuje poniższy wykres:

— Pokemon GO (@PokemonGoHub) 11 lipca 2016

Jak to dokładnie działa?

W aplikacji pojawia się mapa naszej okolicy. To istotny zabieg –. pokemony pojawiają się na dobrze znanych nam ulicach, a nie w jakimś nierealnym, wykreowanym świecie. Jeśli jakiś stworek jest w pobliżu, można go schwytać. Jeśli jest poza zasięgiem – należy go znaleźć. I tu zaczyna się cała zabawa.

Pokemony mają pewne podobieństwo do świata zwierząt –. mają własne upodobania co do terytorium. Zatem tych wodnolubnych należy poszukiwać w okolicach zbiorników wodnych, itd. Gdy Pokemon zostanie już zlokalizowany na mapie i w rzeczywistości, żeby go złapać należy rzucić w niego specjalną kulą.

Obraz
© Pokemon GO - polowanie na Pokemony (fot. WP)

Skąd bierze się popularność Pokemon GO?

Twórcy gry, czyli Nintendo i Niantic Labs mają w końcu za sobą długie doświadczenie w robieniu gier. Być może pamiętacie grę Ingress, która opierała się na podobnych zasadach co Pokemon Go. Stworzona została właśnie przez Niantic Labs, na rynek trafiła pod koniec 201. roku. Była to gra MMO (Massive Multiplayer Online), która także wykorzystywała GPS oraz aparat smartfona. Ingress bazował na rzeczywistości rozszerzonej, która polega na tym, że na nasz świat rzeczywisty nakładane są dodatkowe informacje (zdjęcie poniżej).

Ale doświadczenie w produkcji gier to dopiero pierwszy element układanki, tłumaczącej, skąd wzięła się tak wielka popularność Pokemon Go. Drugi –. to wspomniana już lokalność, wykorzystywanie znajomych miejsc i przekształcanie ich w miejsca magiczne. Trzeci – kolekcjonowanie i gamifikacja.

I czwarty, być może najważniejszy –. pokemony odwołują się do dzieciństwa wielu z nas. Seria gier Pokemon tworzonych przez Nintendo ma już 20 lat. Na początku dostępna była tylko na przenośną konsolę Game Boy, ale gdy stała się wielkim hitem, pokemony zaczęły pojawiać się w innych mediach – filmach, książkach, zabawkach, grach karcianych.

Złapaliście już pokemonowego bakcyla, czy uważacie że to nie dla was?

_ Joanna Sosnowska _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)