Czy można używać pojemników na żywność w nieskończoność? Producenci często gwarantują dożywotną jakość

Pojemniki na żywność trafiły na polski rynek w latach 90. Wydaje się, że dziś są już na wyposażeniu każdego domu. Często ich producenci twierdzą, że można używać ich przez całe życie. Czy to prawda?

Czy można używać pojemników na żywność w nieskończoność? Producenci często gwarantują dożywotną jakość
Źródło zdjęć: © youtube.com
Arkadiusz Stando

16.02.2018 | aktual.: 16.02.2018 16:48

Trzymamy w nich nadmiar obiadu, bierzemy jedzenie do szkoły i pracy, przechowujemy obrane owoce. Szczególnie popularne są te, w których jedzenie można podgrzewać. Serwis Digg postanowił wziąć pod lupę ich działanie, zwracając uwagę na dziwne zapewnienia producentów.

Takie pudełka są najczęściej wykonane z polipropylenu, tworzywa sztucznego wielokrotnego użytku. Jest to plastik zatwierdzony przez FDA (Agencja Żywności i Leków) jako substancja zgodna do użycia z żywnością. Został zatwierdzony także przez amerykański rząd, co można sugerować, że rozwiązanie jest bezpieczne.

Polipropylen jest dobrym plastikiem do przetrzymywania żywności, ale nie idealnym. Jego struktura jest lekko porowata. Można to zauważyć, jeśli zostawi się w nim jedzenie o kilka dni za długo. Pojemniki są wówczas trudniejsze do domycia, a jeszcze większym problemem jest zapach. Tego czasami nie da się pozbyć.

To jedna strona medalu. Drugą jest sama materiał. Pudełko nie rozłoży się samo w ciągu naszego życia, ale częsty wpływ wysokich temperatur znacznie przyśpiesza ten proces. Temperatura topnienia polipropylenu wynosi 160 stopni Celsjusza. Jeśli podgrzewamy pudełko np. w mikrofalówce, możemy doprowadzić umieszczone w środku jedzenie, płyny, sos a szczególnie tłuszcze do temperatury większej niż 100 stopni Celsjusza.

Takie ciepło wystarczy, aby wywrzeć wpływ na strukturze pudełka. Możecie sprawdzić to sami, wywołując nacisk na podgrzanym pojemniku. Przez takie działanie plastik delikatnie zmienić kształt. Mogą nawet powstać mikropęknięcia na jego powierzchni. Wówczas plastik może przenikać do naszej żywności. Co prawda w niewielkich ilościach, ale i tak nie brzmi to apetycznie.

Czy jest się czym martwić? Wnioski wyciągnijcie sami. Niektórzy producenci twierdzą, że plamy i uszkodzenie wywołane przez mikrofale nie mają wpływu na działanie produktu. To wydaje się sprzeczne z tym, co podaje serwis Digg. Może jednak lepiej stosować po prostu szklane pojemniki, albo podgrzewać jedzenie na talerzu, czy w misce.

zdrowieżywnośćplastik
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)