Trwa ładowanie...
d2mpahy

Czerwony Krzyż: Zmiany klimatu są większym zagrożeniem niż COVID-19

Świat powinien zareagować tak samo pilnie na zmiany klimatyczne, jak na kryzys związany z koronawirusem – stwierdził we wtorek Czerwony Krzyż (IFRC), ostrzegając, że globalne ocieplenie stanowi nawet większe zagrożenie niż COVID-19.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Huragan Sally w USA.
Huragan Sally w USA. (YouTube)
d2mpahy

Jak pisze portal "Phys.org", Czerwony Krzyż wskazał, że świat ucierpiał w wyniku ponad 100 katastrof od czasu ogłoszenia przez WHO pandemii w marcu bieżącego roku. Wniosek ten elementem sprawozdania dotyczącego katastrof globalnych, które wydarzyły się od lat 60. ubiegłego wieku.

Wiele z tych katastrof, które miały miejsce w trakcie pandemii, było związane ze zmianami klimatu. Łącznie dotknęły one ponad 50 mln ludzi.

Według raportu, pomimo ogromnego wpływu, jaki pandemia miała i cały czas ma na życie ludzi na świecie, zmiany klimatu będą pod tym względem jeszcze rozleglejsze w perspektywie średnio i długoterminowej.

Wydaje się coraz bardziej prawdopodobne, że wkrótce pojawi się jedna lub kilka szczepionek przeciwko COVID-19. Jednak jak podkreślił sekretarz generalny Czerwonego Krzyża Jagan Chapagain, "niestety nie ma szczepionki na zmiany klimatu".

d2mpahy

Czytaj też: Naukowcy łączą rekordowy sezon huraganów z kryzysem klimatycznym

Ogromne śmiertelne żniwo

Chapagain ostrzegł też, że "problem globalnego ocieplenia będzie wymagał znacznie trwalszych działań i inwestycji, aby naprawdę ochronić ludzkie życie na Ziemi". Według IFRC częstotliwość i intensywność ekstremalnych zjawisk pogodowych i klimatycznych znacznie wzrosła w ostatnich dziesięcioleciach.

Zobacz też: Apel 11 tys. naukowców. "Mamy moralny obowiązek"

Z raportu wynika, że w samym 2019 r. świat ucierpiał w wyniku 308 katastrof naturalnych, a 77 proc. z nich, które były związane z klimatem lub pogodą, zabiło ok. 24,5 tys. osób. Liczba tego rodzaju klęsk żywiołowych stale rośnie od lat 60., a od lat 90. wzrosła o prawie 35 proc.

Według raportu, katastrofy pogodowe i klimatyczne zabiły w ciągu ostatniej dekady ponad 410 tys. osób, w większości w krajach biedniejszych, a najbardziej śmiercionośne okazały się fale upałów i trąby powietrzne.

Czytaj też:Zmiany klimatu mogły spowodować wyginięcie prehistorycznych gatunków człowieka

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2mpahy

Podziel się opinią

Share
d2mpahy
d2mpahy
Więcej tematów