Trwa ładowanie...

Zmiany klimatu mogły spowodować wyginięcie prehistorycznych gatunków człowieka

Jak wynika z nowego badania opublikowanego w czasopiśmie One Earth, kilka pokrewnych gatunków do naszego – Homo sapiens – żyjących ponad 2 mln lat temu, mogło wyginąć z powodu postępujących zmian klimatycznych – donosi portal Science Alert.
Share
Skamieniałości przedstawiciela gatunku Homo Erectus w Sangiran Museum w Indonezji
Skamieniałości przedstawiciela gatunku Homo Erectus w Sangiran Museum w IndonezjiŹródło: Getty Images
dblxsps

Za badania odpowiada zespół naukowców z Włoch, Wielkiej Brytanii i Brazylii. Autorzy uważają, że ustalenia te mogą posłużyć jako ostrzeżenie, ponieważ ludzkość stoi dziś w obliczu bardzo gwałtownych, spowodowanych przez człowieka zmian klimatycznych (skąd wiemy, że przyczyną współczesnych zmian jest działalność człowieka? Można o tym przeczytać tutaj).

W badaniu zespół skupił się na sześciu znanych gatunkach Homo: H. habilis, H. ergaster, H. erectus, H. heidelbergensis, H. neanderthalensis, i H. sapiens. Inne pominięto, ponieważ dostępne zapisy kopalne były zbyt ograniczone, żeby móc wykonać analizę.

Korzystając z bazy danych skamieniałości obejmującej 2 754 zapisy archeologiczne, badacze wskazali, w jakim miejscu i czasie żyły wyżej wspomniane gatunki.

dblxsps

Czytaj też: Ekspert: Mamy coraz mniej czasu. Miasta i państwa mogą przestać istnieć

Zmiany klimatu główną przyczyną

Naukowcy zastosowali również technikę modelowania statystycznego zwaną emulatorem klimatu przeszłego, który wykorzystuje dostępne zapisy do rekonstrukcji warunków klimatycznych, w tym temperatury i opadów, ostatnich 5 milionów lat.

Apel 11 tys. naukowców. "Mamy moralny obowiązek"

W przypadku trzech z pięciu gatunków – H. erectus, H. heidelbergensis i H. neanderthalensis – nagła i silna zmiana klimatu miała miejsce tuż przed ich wymarciem. Zmiana średniej temperatury na Ziemi wynosiła wtedy ok. 4 do 5 stopni Celsjusza rocznie.

Badacze podkreślają, że inne czynniki, takie jak np. konkurencja wymarłych gatunków z Homo sapiens również miały wpływ na ich los, ale to zmiana klimatu była tutaj decydująca.

Czytaj też: Ford i General Motors wiedziały o swoim wpływie na klimat już pół wieku temu. Nie zrobiły nic

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dblxsps

Podziel się opinią

Share
dblxsps
dblxsps
Więcej tematów