Wsparcie dla Ukrainy. Słowacja dostarczy samoloty MiG‑29
17 marca premier Słowacji poinformował, że rząd zatwierdził wniosek o przekazanie Ukrainie trzynastu samolotów bojowych MiG-29 oraz dwóch wyrzutni 2K12 Kub. Wyjaśniamy, co potrafią te maszyny.
Samoloty MiG-29, które słowacki rząd planuje przekazać Ukrainie, były do tej pory eksploatowane przez lokalne wojsko. Jak zauważył serwis Zbiam.pl, jest to kolejne potwierdzenie, że państwa NATO planują kontynuować wspieranie Ukrainy w wojnie z Rosją. Przypominamy, że Polska również planuje przekazać cztery samoloty MiG-29 (pochodzące z partii odkupionej od Republiki Federalnej Niemiec),
Samoloty bojowe MiG-29 to jeden z symboli ukraińskiego oporu, ponieważ były wykorzystywane z sukcesem już na początku wojny. W Polsce również odegrały ważną rolę, przez 30 lat strzegąc polskiego nieba. W podstawowym uzbrojeniu tych maszyn znajduje się m.in. wbudowane działko lotnicze GSz-30-1 kal. 30 mm na 150 sztuk amunicji. Myśliwce mogą przenosić m.in. pociski powietrze-powietrze średniego zasięgu R-27, pociski rakietowe krótkiego zasięgu R-73 czy bomby lotnicze o masie do 3000 kg.
Słowacja jeszcze w 2022 roku obiecała przekazać swoje MiG-29 Ukrainie. To właśnie we wrześniu zeszłego roku ostatnie myśliwce zostały wycofane ze służby. Ich miejsce w słowackich siłach zbrojnych zajmą wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon Block 70. Do czasu ich odbioru i osiągnięcia gotowości bojowej Słowacja będzie wspierana przez państwa sojusznicze - w tym Polskę i Czechy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Poza samolotami bojowymi MiG-29 rząd słowacki zdecydował się przekazać także dwie wyrzutnie 2K12 Kub wraz z zapasem części zamiennych, pociskami oraz podsystemem kierowania ogniem i dowodzenia. System kierowanych rakiet ziemia–powietrze 2K12 Kub został stworzony do obrony przed pociskami lecącymi z prędkością poddźwiękową i naddźwiękową na wysokości od 50 do 14000 m i odległości od 3,5 do 24 km. Wcześniej Słowacja przekazała Ukrainie m.in. pięć śmigłowców (cztery Mi-17 oraz jeden Mi-2), a także system obrony przeciwlotniczej S-300PMU.
Klaudia Stawska, współpracownik WP Tech