Cyberatak może cię kosztować nawet 1100 zł

Cyberatak może cię kosztować nawet 1100 zł

Cyberatak może cię kosztować nawet 1100 zł
Źródło zdjęć: © © stokkete - Fotolia.com
16.01.2014 10:19, aktualizacja: 16.01.2014 10:56

Średni koszt plików multimedialnych znajdujących się na urządzeniu, jakie użytkownik z Europy może stracić na skutek cyberataku lub innych szkód, szacuje się na 1100 zł - tak wynika z badania Consumer Security Risks Survey przeprowadzonego przez Kaspersky Lab i B2B International. Znacznej części tych strat można zapobiec, jednak często zdarza się, że po zakupie treści cyfrowych użytkownicy nie podejmują odpowiednich działań, aby zapewnić im ochronę.

Użytkownicy mogą utracić pliki na wiele różnych sposobów: w wyniku zgubienia lub kradzieży urządzenia czy też ataku cyberprzestępców. Atakujący wiedzą, jak cenne są dla użytkowników ich pliki, dlatego nieustannie tworzą nowe szkodliwe programy, które potrafią szyfrować dane na dysku twardym, a następnie żądać okupu za przywrócenie dostępu.

Według badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab i B2. International w minionym roku 22 proc. respondentów z Europy stało się celem cyberataku. Jednocześnie ponad 60 proc. użytkowników, którzy padli ofiarą szkodliwego oprogramowania uszkadzającego dane, przyznało, że nie było w stanie w pełni odzyskać swoich plików. W tym samym okresie około 12 proc. Europejczyków zostało dotkniętych utratą, kradzieżą lub awarią swojego urządzenia cyfrowego.

Badania pokazały, że potencjalne straty na skutek utraty treści multimedialnych (innymi słowy, wartość pieniężna plików, których nie można odzyskać) są wyższe w przypadku młodszych respondentów, którzy aktywnie pobierają muzykę i filmy. Na przykład, globalni respondenci z grupy wiekowej 16-2. lat ponosili średnie straty w wysokości 2000 zł, natomiast osoby w wieku 25-34 lat - 1350 zł; z kolei użytkownicy w wieku 45 lat i starsi tracili przeciętnie 680 zł.

Jeśli chodzi o wartość utraconych danych w różnych krajach, mieszkańcy Chin i Rosji ponosili najwyższe średnie straty (odpowiednio 238. i 2360 zł na użytkownika). Kwota ta jest znacznie niższa w Europie (1100 zł) i Ameryce Północnej (1000 zł).

Aby zapewnić ochronę zasobom cyfrowym, użytkownicy muszą nie tylko regularnie wykonywać kopię zapasową swoich danych - niezbędne jest również zabezpieczenie urządzeń prywatnych przed szkodliwymi atakami, których celem jest kradzież lub wyłudzanie danych. Smartfony oraz tablety powinny być również wyposażone w dodatkowe narzędzia umożliwiające zlokalizowanie zgubionego urządzenia lub złagodzenie potencjalnych szkód związanych z kradzieżą urządzenia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)