COVID-19 powoduje ubytek substancji szarej w mózgu. Wyniki zaskakują

Rezonans mózgu
Rezonans mózgu
Źródło zdjęć: © Getty Images

24.06.2021 09:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Brytyjscy naukowcy przeprowadzili badanie, które wskazuje, że COVID-19 powoduje zmiany w mózgu. Przebadano kilkaset osób. Wyniki są zdumiewające.

Choć od początku pandemii minęło już sporo czasu i wydaje się, że zdążyliśmy dobrze poznać COVID-19, choroba ta wciąż nas zaskakuje. Naukowcy z University of Oxford i Imperial College London przeprowadzili badanie, które wykazało, że zakażenie koronawirusem powoduje ubytek substancji szarej w mózgu.

Naukowcy dysponowali bazą około 40 tysięcy skanów mózgu. Wśród osób, których badaniami dysponowali, znaleziono 394 osoby, których mózg został przeskanowany przed pandemią i przeszły COVID-19. Zaproszono je na ponowne badanie mózgu. Grupę kontrolną stanowiło 388 osób, które nie zostały zakażone koronawirusem.

Koronawirus powoduje zmiany w mózgu

Wyniki badania dostarczyły ciekawych informacji. Okazuje się, że osoby, które chorowały na COVID-19 doznały znaczącej utraty istoty szarej. Co ważne, niezależnie od tego, czy objawy były ciężkie, czy lekkie, ubytki w mózgu były podobne.

Z badań wynika, że osoby, które chorowały na COVID-19, doznały utraty istoty szarej w lewym zakręcie przyhipokampowym, lewej wyspie i lewej bocznej korze oczodołowo-czołowej. Według portalu dzienniknaukowy.pl wymienione obszary odpowiadają za reakcje emocjonalne, pamięć, a także mają wpływ na odczuwanie smaku i węchu.

Utrata istoty szarej w obszarach odpowiadających za pamięć, może przyczyniać się do rozwoju demencji u pacjentów, których dotknęła ta przypadłość. Na ten moment nie wiemy dlaczego COVID-19 wpływa negatywnie na istotę szarą. Nie wiadomo, czy jest to związane z samym wirusem, czy jednak z występowaniem stanu zapalnego.

Badania brytyjskich naukowców czekają obecnie na zakończenie procesu recenzje, ale zainteresowani mogą się z nimi zapoznać w tym miejscu.

Źródło artykułu:WP Tech
koronawirusCovid-19mózg
Komentarze (17)