Co kupić na walentynki? Meteoryt w kształcie serca trafił na aukcję

Co kupić na walentynki? Meteoryt w kształcie serca trafił na aukcję
Źródło zdjęć: © Christie's Inc
Arkadiusz Stando

01.02.2019 14:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na internetową aukcję trafi wyjątkowy eksponat. To mający ponad 4,5 miliarda lat meteoryt, który kształtem przypomina serce. Aukcja odbędzie się tuż przed walentynkami.

Na internetowym serwisie domu aukcyjnego Christie's zapowiedziano idealną aukcję tuż przede walentynkami. Do sprzedaży trafi jeden z najbardziej wyjątkowych meteorytów na świecie. Ma nie tylko niesamowity kształt, ale także historię.

Drogi, ale wyjątkowy prezent na walentynki

Eksperci ocenili wartość meteorytu na 300 do 500 tysięcy dolarów, a więc pomiędzy 1,1 a 1,8 miliona złotych. Aukcja rozpoczyna się 6 lutego, a zakończy się już w dzień walentynek, czyli 14 lutego. Znajdziecie ją pod tym adresem.

Meteoryt należy do oktaedrytów bardzo gruboziarnistych typu II B lub heksaedrytów. Kosmiczna skała waży 10,12 kg i mierzy 185 x 231 x 119 mm, a znaleziono ją na terenach Syberii, w górach Sichote-Aliń.

Uderzenie meteorytu usłyszano 33 km dalej

Meteoryt uderzył w ziemię 12 lutego 1947 roku. Dwa dni przed walentynkami, a jeden z jego odłamków kształtem przypomina serce przypadek? Nie sądzę.

To był ogromny wybuch. Meteoryt wchodząc w atmosferę roztrzaskał się na mniejsze kawałki. Mieszkańcy okolicznych wiosek myśleli, że to ostrzał z ciężkich dział. Mówi się, że potężny dźwięk impaktu dało się usłyszeć nawet 33 km od epicentrum. W sumie naliczono 122 kratery, a łączna masa odnalezionych odłamków wyniosła aż 27 ton, z czego największy ważył imponujące 1745 kg.

Dom aukcyjny Christie's

Christie's słynie z wyjątkowych aukcji. Pod koniec ubiegłego roku sprzedano tam kilka przedmiotów Stephena Hawkinga, w tym wózek, dzięki któremu komunikował się ze światem. W paryskiej galerii tej samej firmy w 2018 roku sprzedano pierwszy w historii obraz namalowany przez sztuczną inteligencję, a kwota powaliła na kolana. To oczywiście tylko kropla w morzu unikatowych przedmiotów, które przelewają się przez ten dom aukcyjny.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także