Cichsze, ale lepsze słuchawki

Cichsze, ale lepsze słuchawki

Cichsze, ale lepsze słuchawki
Źródło zdjęć: © SCA Svenska Cellulosa Aktiebolaget / CC
26.09.2011 11:23, aktualizacja: 26.09.2011 11:36

Naukowcy z USA skonstruowali miniaturowe słuchawki do odtwarzaczy i smartfonów, zabezpieczające przed uszkodzeniem słuchu i zarazem automatycznie podwyższające głośność cichszych partii utworów - poinformował magazyn Technology Review.

Stali użytkownicy odtwarzaczy mp3 i multimedialnych, zwłaszcza umieszczonych w smart fonach narażeni są na utratę słuchu ze względu na ciągłe podwyższanie poziomu głośności. Z drugiej jednak strony, jeśli tego nie zrobią, cichsze partie odtwarzanych utworów będą zupełnie niesłyszalne, zwłaszcza jeśli użytkownik korzysta z urządzenia w dużym mieście.

Jednak, jak powiedział Technology Review prof. Brian Fligor, dyrektor laboratorium diagnostyki audiologicznej w Children's Hospital w Bostonie, zarówno dzieci jak i dorośli, odtwarzający muzykę przy pomocy słuchawek dłużej niż 7 godzin w tygodniu ryzykują już 10-2. proc. utratę słuchu w ciągu kilkunastu lat. Tymczasem według badań prof. Fligora 7 godzin w tygodniu jest w USA średnią - rekordziści przekraczają tą normę dziesięciokrotnie, co może powodować nawet 50 proc. utratę słuchu i to już po kilku latach.

Według badań Komisji Europejskiej słuchawki nawet od małych odtwarzaczy i smartfonów mają dość dużą moc. Generują bowiem maksymalny poziom dźwięku rzędu 88-11. dB. Maksymalnie poziom dźwięku w zależności od typu słuchawek ich położenia i samego odtwarzacza może osiągnąć nawet 120 dB. Jest to poziom głośności startującego w odległości kilkunastu metrów dwusilnikowego, pasażerskiego samolotu odrzutowego.

Naukowcy i inżynierowie z firmy technologicznej dB Logic skonstruowali nowy typ słuchawek, umożliwiający odsłuchiwanie muzyki bez zaniku głośności cichszych partii utworów, ale jednocześnie nie przekraczający 85dB. Słuchawki te sterowane są przez układ elektroniczny, zasilany przez wyjście audio w odtwarzaczu.

Głównym jego komponentem jest ekranowany dwustronnie mikrotransformator, przekształcający napięcie generowane przez wyjście audio na poziom, którego potrzebuje układ tranzystorowy regulacji głośności słuchawek. Nie pozwala on na przekroczenie limitu głośności 8. dB. Jednak jednocześnie podwyższa on głośność cichszych fragmentów utworu do najwyższego poziomu głośności ustawionego przez użytkownika na słuchawkach, jednocześnie nie zmniejszając automatycznie poziomu głośności w tych momentach utworu, które są głośniejsze niż 85 dB.

Poziom ten został wybrany według przepisów amerykańskiej organizacji ochrony zdrowia U.S. Occupational Safety and Health Administration. Nakazuje ona bowiem pracodawcy przy hałasie w miejscu pracy powyżej poziomu 8. dB zapewnić pracującym indywidualne środki ochrony.

Jak powiedział Technology Review, Med Dwyer, współzałożyciel i szef techniczny dB Logic, technologia masowej produkcji słuchawek nowego typu może być gotowa w ciągu roku.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)