Trwa ładowanie...
dxxzpnk

Chiny udostępnią cudzoziemcom gigantyczny, 500-metrowy teleskop do poszukiwania obcych cywilizacji

FAST - chiński teleskop o średnicy 500 metrów będzie udostępniony zagranicznym naukowcom.
Share
Radioteleskop FAST
Radioteleskop FAST
dxxzpnk

FAST (ang. Five hundred meter Aperture Spherical Telescope) to gigantyczny, 500-metrowy radioteleskop zbudowany w chińskiej prowincji Guizhou. Jego celem jest wykrywanie wodoru w galaktyce Droga Mleczna, poszukiwanie pulsarów i gwiazd zmiennych oraz życia pozaziemskiego. Od 1 kwietnia 2021 10 procent czasu obserwacyjnego będzie przeznaczone dla naukowców spoza Chin.

Radioteleskop FAST zaczął działać krótko przed tym, jak podobny teleskop Arecibow Portoryko uległ zniszczeniu. FAST został oficjalnie oddany do użytku w 2016 roku. Od początku wykrył już 240 pulsarów w tym jeden, który wykonuje 316 obrotów na sekundę.

dxxzpnk

FAST jest największym na świecie radioteleskopem o pełnym talerzu (antenie). Większy od niego jest rosyjski RATAN-600, który składa się z umieszczonej na ziemi obręczy o średnicy 576 metrów.

Naukowcy dokonują odkryć kosmicznych przy wykorzystaniu radioteleskopów "nasłuchując" fal radiowych, które wysyłają obiekty w kosmosie.

Zobacz: Moment zawalenia się radioteleskopu z Arecibo. Nagranie z drona [wideo]

Ogromne średnicy anten radioteleskopów są niezbędne do zbierania sygnałów z najdalszych zakątków przestrzeni kosmicznej, ponieważ fale radiowe, które są wysyłane przez galaktyki, gwiazdy i planety, z racji odległości, docierają do Ziemi bardzo osłabione.

dxxzpnk

Chociaż antena FAST ma 500 metrów średnicy to efektywna powierzchnia w danym momencie ma średnicę jedynie 300 metrów. Ma to związek z faktem, że lustra teleskopu, podobnie jak ważący 30 ton odbiornik, są ruchome. Dzięki temu FAST może być skierowany na dowolny fragment nieba w granicy 40 stopni od zenitu.

Oddaj głos w plebiscycie Imperatory WP i wygraj 5 000 zł


Imperatory 2020

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dxxzpnk

Podziel się opinią

Share
dxxzpnk
dxxzpnk
Więcej tematów