Chińska Stacja Kosmiczna nad Polską. Warto spojrzeć w niebo

Chińska Stacja Kosmiczna nad Polską. Warto spojrzeć w niebo

Chiński moduł podstawowy Tianhe stacji kosmicznej Tiangong - zdjęcie ilustracyjne
Chiński moduł podstawowy Tianhe stacji kosmicznej Tiangong - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Getty Images | gremlin
Karolina Modzelewska
04.10.2023 11:05, aktualizacja: 05.10.2023 10:13

Jak donosi serwis Nocne Niebo, nad Polską będzie można zaobserwować Chińską Stację Kosmiczną. Jej przeloty mogą być trudne do wychwycenia, ale wprawni obserwatorzy, szczególnie osoby mieszkające na południu kraju, mogą podjąć wyzwanie. Oprócz stacji kosmicznej na niebie po raz kolejny pojawi się "kosmiczny pociąg" Elona Muska, czyli satelity Starlink.

Tiangong, czyli Chińska Stacja Kosmiczna będzie widoczna nad naszymi głowami od godziny 19:07 do godziny 19:12. Jak wyjaśnia serwis Nocne Niebie, przelot rozpocznie się na południowym zachodzie, a obiekt będzie poruszał się przez południe i dalej na południowy wschód. Dodał też, że "Tiangong przelatuje nisko przy horyzoncie (znajduję się nad Włochami), najlepsze warunki do obserwacji będą na południu kraju, ale z centrum kraju czy też z północy, w przeszłości prowadziliśmy udane obserwacje".

Chińska Stacja Kosmiczna nad Polską

Chińską Stację Kosmiczną, podobnie jak i inne obiekty pojawiające się na nocnym niebie, najlepiej obserwować przy sprzyjających warunkach pogodowych, z dala od infrastruktury miejskiej, a szczególnie wysokich budynków oraz jasnych świateł. Stacja powinna być widoczna gołym okiem, ale można skorzystać z amatorskiego teleskopu lub lornetki.

Starlinki ponownie na nocnym niebie

W środę, 4 października na nocnym niebie pojawią się również Starlinki. Serwis Nocne Niebo informuje, że należy ich wypatrywać na zachodnim niebie o godzinie 20:38. Przeloty powinny być jasne i dobrze widoczne praktycznie z terenu całego kraju. Należy jednak pamiętać, że jest to uzależnione od panujących warunków atmosferycznych, a w szczególności od poziomu zachmurzenia. Miejsce, w którym pojawi się "kosmiczny pociąg" Elona Muska można sprawdzić na specjalnych stronach internetowych lub przy pomocy aplikacji typu Find Starlink czy ISS Tracker.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Obecnie na orbicie znajduje się ponad 5 tys. satelitów Starlink, z czego ok. 4,2 tys. pozostaje aktywnych. SpaceX, kosmiczna firma Elona Muska planuje dalszy rozwój konstelacji, która ma zapewnić internet satelitarny w dowolnym miejscu na świecie. Będzie się to wiązało z kolejnymi misjami wynoszenia satelitów Starlink na orbitę, co oznacza, że będziemy mieli jeszcze wiele okazji do podziwiania ich przelotów nad krajem.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)