Starlink wciąż nad Polską. "Kosmiczny pociąg" będzie dobrze widoczny

Starlink wciąż widoczny nad Polską
Starlink wciąż widoczny nad Polską
Źródło zdjęć: © Getty Images | 2023 Anadolu Agency
oprac. KMO

28.09.2023 11:46, aktual.: 28.09.2023 13:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W czwartek, 28 września po raz kolejny mieszkańcy Polski mają okazję podziwiać przeloty "kosmicznego pociągu" Elona Muska. Jest to potoczne określenie dla satelitów Starlink, nawiązujące do ich ustawienia w jednej linii. W taki też sposób Starlinki przecinają nocne niebo, tworząc dla obserwujących wyjątkowy, kosmiczny spektakl. Warunki pogodowe w większości kraju sprzyjają obserwacją, a przeloty mają być wysokie i długie.

Szykuje się kolejny wieczór z przelotami Starlinków nad Polską. Konkretną godzinę i miejsce ich pojawienia się podaje Zbyszek z kanału Nocne Niebo. Na prowadzonej przez niego stronie internetowej można znaleźć informacje, że "kosmiczny pociąg" Elona Muska pojawi się na "zachodnim niebie o godzinie 19:47". Starlinki "przelecą w kierunku wschodnim przez cały nieboskłon".

Starlink widoczny nad Polską

Podpowiadamy, że dokładne godziny przelotów satelitów Starlink dla poszczególnych lokalizacji, a także miejsce, w którym się pojawią, można sprawdzić na specjalnych stronach internetowych lub przy pomocy aplikacji takich jak Find Starlink czy ISS Tracker. Satelity Starlink powinny być widoczne gołym okiem, ale dla lepszych doświadczeń można skorzystać nawet z amatorskich teleskopów. Warto również udać się w miejsca oddalone od miejskich świateł.

Starlink - satelitarna konstelacja od SpaceX

Starlink to satelitarna konstelacja tworzona przez SpaceX, jedną z firm należących do Elona Muska. Miliarder ma ambicję zapewnić szybki i niezawodny internet w każdym miejscu na Ziemi, również tam, gdzie standardowe rozwiązania są trudno dostępne, na przykład na obszarach wiejskich czy w miejscach ze słabo rozwiniętą infrastrukturą sieciową. W związku z tym regularnie wysyła na orbitę kolejne satelity Starlink.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W trakcie ostatniej misji G7-3, która miała miejsce 25 września, z bazy sił kosmicznych Vandenberg na Florydzie w Kalifornii wystrzelono w kosmos 21 satelitów na pokładzie rakiety Falcon 9. To właśnie ich przeloty nad Polską możemy podziwiać od kilku dni. Warto dodać, że według danych z dnia 28 września 2023 r. prezentowanych przez serwis satellitemap.space, na orbicie znajduje się obecnie ponad 5 tys. satelitów Starlink, z czego około 4,2 tys. z nich pozostaje aktywnych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (106)