Chińska sonda Tianwen-1 dotarła na orbitę Marsa. Będzie badała tajemnice planety
Po siedmiu miesiącach podróży chiński statek kosmiczny Tianwen-1 dotarł na orbitę Czerwonej Planety w środę 10 lutego. Chiny to kolejne państwo, które dołączyło do grona narodów badających planetę.
11.02.2021 10:48
Chiny są szóstym podmiotem, który umieścił swoją sondę na orbicie Marsa. Już wcześniej dotarły tam urządzenia Stanów Zjednoczonych, Rosji, Europejskiej Agencji Kosmicznej, Indii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich (sonda Hope dotarła na Czerwoną Planetę zaledwie dzień wcześniej – 9 lutego).
Chińczycy będą badać Czerwoną Planetę
Tianwen-1 jest pierwszą misją międzyplanetarną Chińskiej Narodowej Administracji Kosmicznej. Sonda spędzie kilka kolejnych miesięcy, krążąc w pobliżu powierzchni Marsa. W tym czasie wykona zdjęcia planety w wysokiej rozdzielczości, zbada jej środowisko i pole magnetyczne, a następnie podejmie próbę lądowania na powierzchni Czerwonej Planety. Chiny chcą, aby Tianwen-1 wylądowała na dużej równinie na północnej półkuli Marsa, zwanej Utopia Planitia. Wstępnie zostało to zaplanowane na maj 2021 roku.
Jak informuje portal SpaceNews, sonda Tianwen-1 spędzi na Czerwonej Planecie marsjański rok, który można porównać do 687 dni na Ziemi. Z kolei łazik przetrwa zaledwie 90 ziemskich dni. Jedną z części misji jest mapowanie lokalizacji lodu na i pod powierzchnią Marsa, co pozwoli w przyszłości planować misje załogowe.
- Chcemy wykorzystać system radarowy do pomiaru podpowierzchniowej struktury Marsa, zwłaszcza w przypadku zakopanego lodu wodnego - powiedział Zhang Xiaoping, naukowiec z Uniwersytetu Nauki i Technologii w Makau w rozmowie z portalem SpaceNews. Dodał: - pozwoliłoby nam to zbadać nie tylko leżące u podstaw struktury geologiczne Marsa, ale także źródło lodu wodnego, które umożliwią długoterminowy pobyt ludzi [na planecie].